Senden Önce Ben – Jojo Moyes

Senden Önce Ben, daha önce gazetecilik yapmakta iken mesleğini bırakıp tam zamanlı yazar olmaya karar veren Jojo Moyes‘in dünyada beş milyonun üzerinde satmış romanıdır.

Bir trafik kazasında felç olmuş Will ile, onun bakıcılığını üstlenen, Louisa Clark’ın altı aylık bir süreç içerisinde yaşadıkları duygusal ilişkilerini anlatır.

İnternette yorumlara bakarsanız, mutlaka okumanız gereken epik, lirik, destansı, olağanüstü bir hikayedir. Belki de öyledir. Ama olağanüstü bir roman değil, vıcık vıcık duygu sömürüsü yapmaya çalışan, gayri samimi ve her halinden ticari olduğu belli olan sıradan bir roman. Neden beş milyon sattığını hala anlamış değilim.

Bazıları içerisinde toplumsal bir eleştiri barındıran, belki bir ders vermeye kalkışan küstah kitapları sevmez. Bazıları ideoloji içeren kitapları sevmez. Bu kitapta bunların hiç birisi yok. O yüzden belki o kişiler bu kitabı sevmiştir diye düşünüyorum.

Ama kitap okumak boş zamanları değerlendirmek için yapılan eylem değildir. Kitap okumanın bir amacı olmalıdır, öğretici olmalıdır ve bilimsel bir kitap olsa bile bir derinliği olmalıdır. O yüzden bu kitabı pek tavsiye etmiyorum, zaman öldürme amacınız yoksa tabii.

Yorum yapın