Kendini Biraz Zorlamak İsteyenler için “Infinite Jest”

Infinite Jest, David Foster Wallace tarafından yazılmış, dünyaca ünlü ama maalesef Türkçeye henüz kazandırılmamış bir roman. Yine de ingilizce bilenler ve post-modern edebiyattan hoşlananlar için iyi bir seçenek.

Kitabı nasıl buldum?

Arama motorlarına en iyi post modern romanlar terimini yazdığınızda karşınıza çıkan kitaplardan bir tanesi. Aynı bizim Oğuz Atay‘ın “Tutunamayanlar“ı gibi. Bir efsaneye dönüşmüş, muhtemelen de bu gaza gelip okumaya çalışanların da ellerinde patlamıştır. Çünkü okuması oldukça zor bir kitap, sayfa sayısı da 1000.

Öyle ki bu kitabın okurken yardımcı olması için eşlikçi (companion) kitap bile yazılmış. İnternette her bölümünde yardımcı olması için wiki (ansiklopedi) sayfaları oluşturulmuş. Her bölümün ayrı ayrı özetini ve yorumumu paylaşan sayfalar var.

Anlayacağınız bu kitap okuyucu tam bir meydan okuma olmuş.

Türkçesi olmasığı için mecburen İngilizcesini buldum. Yds sınavından 97 almış biri olarak sözlüksüz okumanın imkansız olduğunu söylüyorum. Şu an kitabın 200. Sayfasındayım ve size kolay kolay konusunu bile anlatamam.

Yazar bir yapbozun parçaları gibi ayrı ayrı, en başlarda bir birinden bağımsız görünen sahneler sunuyor okura. Sonra bu sahneler yavaş yavaş birleşip genel bir manzara oluşturuyor. Durum sıkıcı gibi görünse de her bölümün kendini okunur kılmak için farklı özellikleri var. Bizim Tutunamayanlar gibi ama en azından başlarda daha kopuk ve daha dağınık.

Kitabın merkezinde bir tenis akademisi ve bu akademide gelecek vaadeden öğrencilerden biri olan Hal var. Onun hayatından ve çevresinden bilgileri yavaş yavaş öğrenip, yukarda da bahsettiğim gibi yapbozun parçalarını birleştiriyoruz. Şu ana kadar ortaya çıkan manzarada; uyuşturucu bağımlılığı, başarı, aile gibi kavramlardan oluşan bir görünüm var. Ayrıca bölücü bir örgüt, o örgütü araştıran ajanlar, araplar, suriyeliler, kanadalılar… Çok şey var.

Bu kitapta olan en önemli özelliklerden bir tanesi de mizah. Bazı bölümlerde istemsizce kahkaha atmanıza neden olacak betimlemeler mevcut.

Okudukça ekleyeceğim.

Yorum yapın