Kafka’nın En Güzel Hikayeleri

Kafka’nın adını duymamış olma ihtimaliniz çok olası değil. eğer duymadıysanız kitaplarla pek işiniz yok demektir.

Kafka nevi şahsına münhasır bir yazardır. Kendine has, karamsar, karanlık ve rahatsız edici bir stile sahiptir. En ünlü yapıtları muhtemelen Dönüşüm ve Dava kitaplarıdır.

Dönüşüm hikayesinde bir sabah böcek olarak uyanan bir adamın hikayesini anlatır kafka.

Dava kitabında ise ne ile suçlandığını bile bilmeden yargılanan ve kendini temize çıkarmaya çalışan bir adamın öyküsünü.

Ancak Kafkanın daha bir çok öyküsü vardır, hem de keşke daha fazla olsa denilebilecek türden öyküler. Bu öyküler farklı kitaplarda bir araya getirilmiştir, kimileri yarım kalmış öykülerdir.

İşte bu öyküler arasından beni en çok etkileyenleri sıralamak istiyorum.

Kafkanın En Güzel Hikayeleri

#1 İn:

Belki de bu hikayenin adını hiç duymadınız. Hikaye Kafkanın ölümünden sonra yayınlanan yarım kalmış hikayelerden bir tanesi.

Can yayınlarının “Bir kavganın Tasviri, Anlatılar 2” kitabının sonlara yakın sayfalarında kendine yer bulur.

Hikaye yer altında yaşayan bir hayvanın iç dünyasında yaşadığı yolculuğu okuruz. Hayvanın ne olduğunu asla söylemez bize Kafka, tek bir ipucu vardır hayvana dair. Başka bir hayvanı kafasıyla vurarak yaralaması.

Bu kafkanın diğer tüm kitaplarında başvurduğu bir yöntemdir. Dönüşümde Gregor Samsa’nın neden böceğe dönüştüğünü bilmeyi, ya da Dava kitabında baş karakterin neden yargılandığını.

Ben bu hikayeyi okuduktan sonra Uçurtma Avcısı kitabını okudum ve inanır mısınız hala damağımda bu öykünün tadı vardı.

#2 Bir Köpeğin Araştırmaları:

Bu öyküsünde kafka etrafındaki her şeyi sorgulayan bir köpeğin başından ve içinden geçenleri anlatır.

#3 Bir Kavganın Tasviri:

Gerçeklik ve hayal arasında bir yolculuk, insanın kendisiyle kavgası.

Farkında olmadan bir spoiler vermiş oldum ama affedin. Zaten bu hikayeyi okuduktan sonra pek bir şey anlamayıp internette arama yoluna gideceksiniz. Bulduğunuz şeyler sizi şaşırtacak ve hikayeyi tekrar okuma isteği uyandıracak belki de ama o karanlık dünyaya dönmeyi göze alamayacaksınız.

#4 Çin Seddi

Adından da anlaşılacağı üzere çin seddinin inşası sırasındaki toplumsal gelgitleri anlatır. Görünürde tabii, derinlerde, taa derinlerde kim bilir neler saklamıştır kafka, öğrenmek için cırmalamanız gerekecek.

#5 Avcı Gracchus

Ölmüş ama diğer tarafa geçememiş bir adamın hikayesini anlatır kafka bu hikayesinde.

Yorum yapın