Ümit Yaşar

Tüketim Toplumu – Jean Baudrillard

Tüketim toplumu, sanayi devrimi sonrası aşırı üretimin tüketilmesi zorunluluğundan ortaya çıkmış herşeyiyle tüketime adanmış toplumu anlatmak için kullanılır. Fransız sosyolog Jean Baudrillard, bu toplumu en ince ayrıntılarıyla analiz eder, Tüketim Toplumu kitabında. Jean Baudrillard, bu kültür içerisindeki insanın zamanla yapılan reklamların da etkisiyle kendine yabancılaştığını tamamen bir tüketim insanı olduğunu söyler. Bu insan için artık herşey tüketilmeye hazır nesnedir, ve kendisine sunulan her şeyi tüketir.

Gerçek ihtiyaçlar ile sahte ihtiyaçlar arasındaki ayrımın ortadan kalktığı tüketim toplumunda birey, tüketim mallarını satın almanın ve bunları sergilemenin toplumsal bir ayrıcalık ve prestij getirdiğine inanır. İnsan bu süreçte bir yandan kendini toplumsal olarak diğerlerinden ayırt ettiğine inanırken, bir yandan da tüketim toplumuyla bütünleşir. Dolayısıyla tüketmek birey için bir zorunluluğa dönüşür. İnsani ilişkiler yerini maddelerle ilişkiye bırakır. Artık geçerli ahlâk, tüketim etkinliğinin ta kendisidir. Jean Baudrillard

Benim bu kitapla tanışmam tamamen sosyolojiye olan ilgimden kaynaklanıyor, okuma sebebim bu ama okuduktan sonra size şu sebeplerden dolayı tavsiye edebilirim bu kitabı:
Bu kitabı okumak için nedenler:

  • Tüketim kültürünün ne kadar içerisindesin, anlamak için bu kitabı okumalısın.
  • AVM lerde satılan eşyalardan başka neleri tüketiyoruz, tüketim toplumu sadece marketlerde satılanı mı tüketir?
  • Tüketim toplumu bireyinin karşılaştığı en önemli sorunlar nelerdir?
  • Basit anlaşılan kitaplardan bıktıysanız, beyniniz için bir challenge (meydan okuma) gereksinimi duyuyorsanız, beyninizi biraz zorlamak istiyorsanız bu kitap tam size göre çünkü yeri gelecek bir cümleyi bile anlamak için beyninizden duman çıktığını hissedeceksiniz.
  • Sosyologsanız okumuşsunuzdur, sosyoloji öğrencisiyseniz okuyacaksınız, sosyolojik konulara ilginiz varsa mutlaka okumalısınız.

Yukarıda da belirttiğim gibi anlaşılması zor bir kitap, her cümleyi uzun uzun düşünüp sonraki cümleye öyle geçmeniz gerekebilir. Ama günümüz toplumunun psikolojik altyapısını anlamak ve belki de kendinize bir dur diyebilmek için mutlaka okumalısınız.