Beraber Yürüdük Biz Bu Yıllarda - Yılmaz Özdil

Yılmaz Özdilin son kitabıdır ve an itibarıyla okuduğum son kitaptır.
Kendisinin gazeteci olması ve özellikle hürriyet gazetesinde yazıyor olması bazı şeylerden çekinmek, hemen atlamamak için yeterli bir sebeptir. Ama kendisi Türkiyenin en çok takip edilen köşe yazarlarından birisidir ve bu yönüyle yazdıkları değerlidir. Okunulası tarafı vardır ve yüksektir.

Son kitabında AKP iktidarının icraatlarını yazmıştır. Yaşınız 25 30 civarıysa, yazdıklarında olağanüstü bir şey bulamayacaksınız. Çünkü anlatılanlara bizzat şahit oldunuz ve bu yorumların tamamını olaylar esnasında canlı olarak dinlediniz veya okudunuz.

Buna rağmen kitlesel iletişimin üzerini örttüğü, gizlemeye çalıştığı bazı olayların olduğunu söylüyor, insanların yönlendirildiğini, kullanıldığını veya kandırıldığını söylüyor. Olayların boyutunu büyüklüğüne vurgu yapıyor. Katılıyorum ve yazdıklarının bir çoğunda haklı olduğunu düşünüyorum. Zaman zaman bazı konuların sadece muhalefetlik olsun diye kitaba eklendiğini hissettirmedi değil ama istisna.

Özellikle son bölümlerde işin gerçekten ustalık dönemi ürünü olduğunu, olayların büyüklüğü ve yoğunluğundan dolayı hissettiriyor. Bazen hayran da kalıyorsun bu kadar büyük işler nasıl başarılıyor diye.

Yılmaz ÖZDİL kitabı gazete arşivlerinden geleceğe arşiv olsun diye derlediğini söylüyor. İyi düşünce, keşke derlemeyi sadece gazete arşivlerinden yapmasaydı. Sonuçta medyanın nasıl yönlendirilip kullanıldığını kendisi söylüyor ama asıl sebep bu değil. Keşke araştırmalarını medyada çıkan konuların ötesine taşıyıp, sadece gazete arşivleri yerine daha somut kanıtlarla daha somut örnekler sunsaydı.