Yol Sorunu

Bu haftasonu bayram dolayısıyla, doğduğum topraklara gitmek istedim. İlk defa arabamla gittiğimden daha önce keşfetmediğim şeyler keşfettim. Bunlara hem üzüldüm hem de çok aşırı sinirlendim.

Yola çıktığım yer kozanla Feke Oruçlu köy arası 90 km. Aynı yol üzerinde kozanla Çandırlar köyü arası 80 km. Çandırlar Köyü ile Oruçlu köyü arası doğal olarak 10 km.

Şimdi şu hesaba bakın:

1. Kozanla Çandırlar köyü arasındaki 80 km lik yol 1 saat sürüyor.

2. Çandırlar köyü ile Oruçlu köyü arasındaki 10 km lik yol 1.5 saat sürüyor.

Akıl mantık almıyor tabii. Ama yol faktörü.. Yolda saatte 7 km hızla ilerleyebiliyorsunuz ancak. (Burada aracınızın cinsi ve yol tecrübeniz önemli ama ortalama bir otomobille yapabileceğiniz sürat bu.)

Dediğim gibi duruma hem üzüldüm hem de çok sinirlendim. Buraya kadar asfalt yol yapan devleti aliyemiz bu 10 km lik yolu unutmuş. İşin garip yanı buna ne köylülerin ne de dışardan yılda bir de olsa otomobiliyle gelip geçenlerin itirazı var. Herkes kanıksamış durumu…

Aslına bakarsanız herkes şikayetçi ama kimse birşey yapmıyor. Feke saimbeyli ilçelerinin köylerinin yüzde doksanında bu sorunun yaşandğını tahmin ediyorum ama yapılması için de buraya başbakanın bizzat arabayla gelmesi gerektiğini biliyorum. (Adada merkez ve kozan ilçesinin yolları ne hikmetse Başbakanın bir gelmesiyle çelik asfalta büründü.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

scroll to top