Ütopya – Doğrudan Demokrasinin Hayalini Kuran Manyak!

Zaman geçtikçe gelişiyoruz. Teknoloji gelişiyor, yaşama koşulları, kanunlar, devrimler, evrimler… Dünya gelişiyor. Aslına bakarsanız, gelişen bu şeylerin yanında geriye giden bir şeyler var ki, keşke her şey geriye gitse de bir tek bu gelişse diyorum kendi kendime :” Demokrasi”.

Çok sevdiğim bir şarkının bir şarkının bir klibinde çocuk babasına soruyor:” Demokrasi nedir baba?”. Baba;” Demokrasi insanların bir birini öldürdüğü bir sistemdir, evlat!”. Belki sadece bir şarkı sözü, belki sadece bir film sahnesi… Ama gerçek.

Ortada demokrasi adı konulmuş bir tiyatro oyunu var, herkes rolünü oynuyor belki. Rolünden memnun olmayanlar da var elbet ama Attila İlhanın da dediği gibi, Ne bizi yanlış yazıldığımız bu senaryodan siliyorlar, ne de onların elinde açgözlülüklerinden başka bir şey var.

Sonuç, adamlar demokrasi diye diye, bir avuç insanın tüm dünyayı yönettiği bir sisteme doğru götürüyorlar bizi. Orwell’in kabusu gerçekleşiyor. Teknoloji insanlar üzerinde baskı kurmak ve onları izlemek için sadece bir aracı. Keşke sadece bizim ülkemizde olsa belki bir kurtuluşumuz olurdu ama dünya global bir diktatörlüğe gidiyor. Ben de hayalini kurduğum sistemin bir ütopya olduğunu kabullenip kendi dünyamda yaşıyorum.

Şöyle bir yer benimkisi;

Gelişen herşey insanların bir birleriyle uyum içinde yaşaması için kullanılıyor. Yaşayan her birey toplumsal konularda doğrudan söz hakkına sahip. Yani doğrudan bir demokrasi hakim. Kanunlar için oy verebiliyor ve kanun teklifi verebiliyor. Teknolojinin kullanımıyla bu çok kolay bir şekilde halledilebiliyor, insanlar cep telefonlarından bile parlamentoyu takip edip oylamalara katılabiliyorlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: