Üretkenliğinizi azaltacak 3 sabah alışkanlığı

Sabah kalkar kalkmaz yaptığımız çeşitli rutin işlerimiz vardır. Hatta facebook kurucusu Mark Zuckerbergin bile yaptığı ama yanlış olan, üretkenliğimizi düşürebilecek alışkanlıklar.

Bildirimleri kontrol etmek

Daha önce de dediğim gibi Mark Zuckerberg bile sabah ilk kalktığında telefonunu alıp mesajları ve bildirimleri kontrol ettiğini söylüyor. O yapıyorsa yanlış değil demeyelim, onun bile yaptığı yanlışlar var diyelim.

Sabah emailleri kontrol etmek, twitter ve facebooka göz gezdirmek, haberleri okumak elbette iyidir hatta size zaman bile kazandırabilir. Gerçek şu ki, çoğu zaman beyninizi gereksiz bilgilerle doldurur ve zihninizin en üretken olduğu zaman dilimini heba etmiş olursunuz.

Araba Kullanmak

Yakın zamanda artan trafik problemlerini farketmişsinizdir. En küçük kasabada bile trafik sıkışıklığı yaşayabiliyoruz, neden, çünkü çok fazla araç var. Çok fazla kişi araç kullanıyor. Türkiye’de insanların büyük çoğunluğu işlerine arabaları ile gidip geliyor. Ortalama 50 dakika araç kullansa tatiller hariç yılda 216 saat araç kullanıyorsunuz, yani hiç bir şey üretmiyorsunuz.

O saatleri verimli geçirdiğinizi düşünsenize.

Trafikte geçirdiğiniz saatleri toplu  taşıma araçlarını tercih ederek üretkenliğe dönüştürebilirsiniz.

Önce basit işleri yapmak

Çoğu insan sabah önce basit işleri yaparak çalışmaya başlar. Bu daha zor işler için bir ısınma turu gibidir. Günün başka herhangi bir saatinde olsa haklısınız, doğru tercih yalnız sabah saatleri daha önce de dediğimiz gibi günün en üretken olduğu saatlerdir. Motivasyon ve enerji zirvededir. Yani zor işler için tam zamanıdır.

Küçük alışkanlıklar bazen büyük farklar yaratabilir.

You May Also Like

About the Author: Ümit YAŞAR

Eğitim Fakültesi Mezunu, Sosyoloji okuyor. Psikoloji, sosyoloji ilgi alanı. Bisiklete binmeyi, tenis oynamayı ve fotoğraf çekmeyi sever.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir