Ulusal Bilgi Güvenliği

Twitter ve Youtube’a erişimin engellenmeye çalışılması ve tam da iktidara yönelik kasetlerin yayılma dönemine denk gelmesi doğaldır ki bunu hükümetin kendi açıklarını kapatmak adına yaptığı düşüncesini getirdi ki ben de buna çoğunlukla inan gruptanım.

Ama düşünce ve ifade özgürlüğünü tartışırken sanki en az özgürlük kadar önemli bir konuyu gözardı ediyoruz; gizlilik ve güvenlik. Hatta güvenliğin de ötesinde ulusal güvenlik.

Neden mi?

Allah aşkına arab baharı denilen olayın twitter’dan çıkmış olması yüzbinlerce kişinin bu yüzden ölmesi sizi azıcık da olsa korkutmuyor mu?

Ukraynanın twitter sayesinde kırımı kaybetmesi sizi az da olsa endişelendirmiyor mu?

İnsanların kandırılmasına, milletin uyutulmasına, yolsuzluklara karşıyım elbet. Sonuna kadar da düşünce ve ifade özgürlüğü taraftarıyım, ama youtube, facebook, twitter gibi uygulamaların devletler üstü bir hale geldiği ve devletlere karşı geldiği bir döneme girdik.

“Halkın olduğu yerde devlet anlaşılmaz bir şeydir” Der Nietzsche, katılırım, yönetilmek ve özgürlüğümün kısıtlanması hoşuma gitmiyor ama bu sitelerin benim devletime ayrımcılık yaptığını ve bunu da ABD devleti adına yaptığını düşünüyorum.

Benim devletimden gizledikleri her türlü bilgiyi kendi devletlerine anında iletiyorlar. ABD bu sitelerin veritabanlarına direk erişim sağlayabiliyor. Bu sayede bu devlet de tüm dünyayı manüpile edebiliyor.

Buna karşılık tüm devletler karşı hamleler yaparken, örneğin rusyanın yandexi çinin baidusu gibi, biz hiç birşey yapmıyoruz. Halkımızın gizliliğini koruyabileceğimiz aynı zamanda kendini ifade etmesini sağlayacağımız yerli mecralarımız yok.

Kendi çipimizi üretmiyoruz, yerli malı bir işletim sistemimiz yok… Hiç bir çabamız da yok…

Yarın bir gün Arapların başına gelenler bizim başımıza geldiğinde eyvah diyeceğiz nerde yanlış yaptım. (Allah korusun.) Ama sinyalleri de alıyoruz.

(Hiç bir siyasi mecrayı  ya da devleti savunma amaçlı yazılmadı, sadece güvenlik konusunda kişisel endişelerimi paylaştım.)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: