Ücretsiz VDS Üzerine Ghost Blog Kurmak

Ghost, Wordpress alternatifi güçlü ve ücretsiz bir blog yazılımıdır. Bu yazımızda ömür boyu ücretsiz sunucu üzerine Ghost blogumuzu kuracağız.

Ücretsiz VDS Üzerine Ghost Blog Kurmak
Photo by Christin Hume / Unsplash

Blog deyince akla Wordpress geliyor ve internetteki sitelerin büyükçe bir bölümü bu yazılım üzerine kurulu. Wordpress iyidir, candır ancak konu sadece blog yazmaksa Wordpress bir beden büyük gelir, Ghost ise biçilmiş kaftandır.

Ghost, hız ve sadelik üzerine odaklanmış NodeJs tabanlı modern bir blog yazılımıdır. Bu yazılımda hakikaten yazı yazmak başka bir zevk. Denemeniz ve kullanmanız için tek  sebep elbette bu değil.

Ghost, Wordpress'te sadece eklentiler yardımıyla elde edeceğiniz e-posta bülteni, ücretli abonelik gibi özellikleri var sayılan olarak sunar. Bunun dışında entegre edebileceğiniz bir çok hizmet vardır ama odak hep blog yazmak üzerinedir.

Ghost'un en büyük dezavantajı olarak hosting meselesini söyleyebiliriz. Nodejs tabanlı olduğu için wordpressin aksine paylaşımlı hosting paketlerinin bir çoğu, tamam nerdeyse tümü ghost blogu desteklemez. Bu yüzden bir vds ya da vps kiralamanız gerekiyor.

Durun...

Vds kelimesi gözünüzü korkutmasın, kurulumu wordpress kadar olmasa da hala çok basit. Resmi kurulum rehberini takip ederek bir kaç adımda ghost blogunuzu kurabilirsiniz.

Oracle Cloud Ücretsiz Sunucu

Size bu konuda güzel de bir haberimiz var. Ghost blog kurmak için sunucuya para vermeye de gerek yok.

Oracle firması başlangıç için işinizi görecek özellikleri taşıyan sunucuyu ücretsiz olarak veriyor.

Yapmanız gereken Oracle Cloud adresine ilerleyip kayıt olmak. Oracle Cloud ücretsiz olarak kullanabileceğiniz iki adet 1gb ram kapasiteli amd tabanlı sunucu ya da 24 gm ram ve 8 çekirdek kapasiteli arm tabanlı sunucuyu ücretsiz olarak veriyor.

  • 24 gb 8 çekirdekli Arm tabanlı sunucu
  • İki adet 1 gb ram ve 1 çekirdekli intel sunucu

Konu Oracle gibi bir dünya bilişim devi olunca güven sorunu da ortadan kalkıyor.

Bu arada 24 gb ram veren arm tabanlı sunucu ücretsiz bir hizmet için inanılmaz özellikler barındırıyor yalnız malesef bu sunucuya ghost kurmak mümkün olmuyor.

Bu yazı sadece abonelere özeldir.

Zaten hesabın var mı? Giriş yap.