Tarih ve Ruh

Tavana çizilmiş resimlerden bir tanesi

Her fotoğrafın bir anısı vardır dostlar. Doğrudur ve her fotoğraf bir tarihtir aslında. Ama tarihin de fotoğrafı vardır.

Bundan uzun seneler evvel Nevşehir’in Ürgüp ilçesine gittim. Bildiğiniz Kapadokya bölgesine işte. Her zaman televizyonda gördüğüm bir yer olduğu için adını duyduğumda bir ilgi uyandırmazdı ben de. Zaten sadece farklılık olsun diye gitmiştim. Ama gidipo tarihi yerleri gördüğüm de size tarif edemeyeceğim bir hisse kapıldım. (biliyorum doğal güzellikleri de ünlü Ürgüp’ün ama…)

Doğal güzellikler insanda her zaman güzel duygular uyandırır ama tarihin uyandırdığı, şaşırmayla karışık melankoli ve hüzün duygularının sentezlenmesiyle oluşan o duygunun yanında hiç bir şeydir. Çünkü tıpkı fotoğrafın olduğu gibi dostlar tarihi her şeyin de bir hikayesi vardır. İçinde insan vardır hepsinden önemlisi.

Anavarza Şehrini Gezerken

Anavarza Şehrini Gezerken

Geçen hafta Dağcı Hakan Akıllıoğlu,, Tarihçi Mikail Adır ve Şaban Yaşar ile birlikte Anavarza kalesine bir gezi düzenledik. Bunun birlikte yaptığımız gezilerin ilki olmasını umduk hepimiz, çünkü hepimiz kendimizce farklı tatlar aldık.

Hakan, dünyanın en güzel tırmanma alanını hayranlıkla izlerken, daha önce tırmanmış kişiler ve yapılmış yollar hakkında bildiklerini aktardı. Bunları yaparken bu şehrin kayasının bile farklı olduğunu düşündürdü bizlere.

Mikail ise harabelerin her taşında tarihi bir hikaye aradı. Şehrin krokisini çıkardı bilgilerini konuşturarak. Kiliseler, hanlar, amfi tiyatrolar gözümüzde canlandı sayesinde. Daha sonra karşılaştığımız arkeolog bir arkadaş da kendisini doğruladı yaptığımız sohbetimizde.

Ben ilgim gereği işin estetik ve fotoğrafçılık alanını düşündüm. Ve gördüğüm her yapıdan, üzerine bastığım her taştan bir anı çıkardım. Şehri bir dönem orada yaşayan insanlarla birlikte gezdim, tüccarlar, askerler, hanlar kiliseler… Hepsi doluydu sanki, hepsi canlıydı…

Kale kısmını gezerken bu his daha da canlıydı. Göz alabildiğince geniş olan bu şehrin insanlarla dolu olduğunu hayal ettim. Ve hayal ettiğim şeyle kendim büyülendim.

Anavarza Kalesinden Şehrin Görünümü

Anavarza Kalesinden Şehrin Görünümü

İçimizde en amatörümüz Şaban ne hissetti bilmiyorum ama bu güzelliğin tadını çıkardığını memnun kaldığını biliyorum.

Her fotoğrafın bir hikayesi var dostlar. Her fotoğraf bir tarih aynı zamanda. Ve Tarihin de bir ruhu var. Biz bu ruhu doyasıya yaşadık geçen hafta. Darısı başınıza….

 

One Reply to “Tarih ve Ruh”

  1. Şaban Yaşar dedi ki:

    Amatör olabilirim ama Tarih’in azda olsa bilincindeyim abicim. Gerçekten güzeldi yordu ama değdi. Ne düşündüğüme gelince insanın yaşadığı şehirde böyle yerlerin olması gerçekten güzel. Ama gözlerimde o meşhur Anavarza taşı efsanesindeki taşı aramadı değil. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

scroll to top