Sosyal Medya Okuryazarlığının Önemi ve Sosyal Medya Provokatörleri

Günümüz insanı için başarılması gereken en önemli ve en zorlu görev, iyi bir “birey” olmaktır bence. Çünkü, zamanın tüm savaşları bireyleri etkilemek ve onları yönlendirmek üzere kurgulanıyor. Bu savaş yöntemi eskiye göre hem daha kolay hem de daha zor. Daha zor çünkü günümüzde bilgiye ulaşmak çok kolay, birey şüphe duyduğu bir bilgi hakkında kolayca araştırma yapıp işin doğrusunu öğrenebilir. Kolay, çünkü iletişim alanındaki gelişmeler sayesinde insanları bilgi kirliliği ile boğup onları yönlendirmek bir an meselesi olabiliyor.Bunu sağlayabilmenin en kolay yolu da facebook, twitter gibi platformlar.

Son zamanlarda ülkemizdeki fiili savaşın yanında sosyal medyada yürütlen provokasyon savaşları da sürmekte. paylaşılan bilgileri ve amaçlarını gördükçe daha da acısı insanların bu haberlere bilgilere kolayca aldanıp galeyana geldiklerini gördükçe haklı olarak endişelenmekteyim.

Sosyal medyada paylaşılan haberlere inanmadan önce en az dört beş aynaktan doğrulamak gerekiyor. Tembelliğimizden olsa gerek sadece ideolojimize yakın kaynakları takip edip diğer kaynakları gözardı ederek olaylara yaklaşıyoruz. Böylece de her türlü manipülasyona açık hale geliyoruz ve ortaya birbirini yiyip bitiren gruplar çıkıyor. Şu anda yaşananlar bun anlattıklarımdan çok daha fazlası elbette. Ama şunu bilmemiz gerekiyor, sizi yönlendirmek için gerektiğinde başbakanlar, bakanlar hatta cumhurbaşkanları dezenformasyon yöntemini kullanabiliyor. Ama daha da tehlikelisi, dış kaynaklar tarafından yönlendirilen, ülkemizi suriye, ırak yapmak isteyen provokatörlerin olması. Bu yüzden, facebookta twitterda gördüklerimize inanıp harekete geçmeden önce bir araştırma yapmak gerekiyor.

Ekran Resmi 2015-09-10 22.00.16

Mesela bu haber, popüler sol haber sitesinde yayınlanıyor. Güya bu bebeği kasıtlı olarak polis tarayıp öldürmüş. Kaynak? Bir hdp milletvekilinin paylaşımları…

Aynı haber bu kez bir başkası tarafından ingilizce olarak paylaşılıyor, twitterda:

Ekran Resmi 2015-09-10 21.59.59

“Etnik soykırım var, Kürt siviller devlet tarafından öldürülüyor” diyor.

Amaç? Türkiye Cumhuriyeti devletini avrupaya ve amerikaya suçlu göstermek. Siz inanın ya da inanmayın, avrupa bunlara inanmaya gönüllü zaten. İnanmazsanız girin Der Spiegelin sitesine, türkiye yazıp aratın hep bu türlü haberler. Sanki, bu teröristler silahla devlete saldırmıyorlar, cinayet işlemiyorlar, sivilleri öldürmüyorlar… Yoksa biz zaten biliyoruz ki, TC Askeri ve Polisi kendisine öldüresiye taş atan sivil görünümlü teröristlere bile ateş etmemiştir. Bakınız: https://www.youtube.com/watch?v=nMY4_nPK5tk

Mesela Der Spiegel dergisinden bir kaç görüntüye bakalım:

Ekran Resmi 2015-09-10 22.15.11

“Türkiye Sivil Savaşa mı Sürükleniyor!”Türkiye, dışardan böyle görünüyor… Daha doğrusu gelecekteki müdahale planları için böyle gösteriyorlar dünyaya. Bizim Kürt aydınlarımız(!) da çanak tutuyor!

"Türk Demokrasisini Kurtaracak Adam!" Kim dersiniz, Selehattin Demirtaş...

“Türk Demokrasisini Kurtaracak Adam!” Kim dersiniz, Selehattin Demirtaş…

Sadece der spiegelin sitesinde Türkiye ile ilgili onlarca haber var ve bunların çoğu nedense diyarbakırdaki, tuncelideki tuhaf hikayeleri olan insanların devletten yediği (!) kazıkları anlatıyor. Evet biz inanmıyoruz belki, ki biz de inanıyoruz çoğu zaman, inanmak ve kullanmak isteyenler biriktiriyor bunları.

Tabii, konudan biraz uzaklaştık, belki yanlış örnekler de verdik ama sonuç olarak internetteki gördüğümüz her habere inanmamak gerekiyor. Olabildiğimiz kadar eleştirel bakmamız şart. Bu bizim desteklediğimiz gruplardan gelse bile.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

scroll to top