Sokak Fotoğrafçılığı En Çok Kullanılan Lensler

Sokak Fotoğrafçılığı En Çok Kullanılan Lensler


Fotoğrafçılığın her dalında olduğu gibi sokak fotoğrafçılığında da lens çok önemlidir. Hatta sokakta fotoğraf çekerken tarzınızı ortaya çıkaran en önemli etkenlerden biri lenslerdir.

Sokak fotoğrafçılığına giriş rehberi yazımızda, sokak fotoğrafı çekmek isteyen fotoğrafçılara tavsiyelerde bulunup, nelere dikkat etmeleri gerektiği konularında ufak bilgiler vermiştik ancak teknik konulara çok fazla girmeden, genel olarak tecrübelerimizi paylaşmıştık.

Ama gelin görün ki fotoğraf çekebilmek için tecrübe, şans, zaman ve emeğin dışında ekipman da çok önemli. Fotoğrafçılık ekipmanları arasından da en önemlisi nedir diye sorsanız, kesinlikle lens derim. Hele ki sokakta fotoğraf çekiyorsanız kullandığınız lensler ister istemez tarzınızı da belirler. Konuya olan uzaklığınız, kadrajınız ve neleri çekebileceğiniz hep o an kullandığınız lens ile alakalıdır.

Geniş Açı & Tele

Geniş açı veya tele ile çekim yapmak tamamen sizin tarzınız ile alakalı. Genel kanı sokakta fotoğraf çekerken tele lenslerin faydalı olduğu yönünde ancak ben bu görüşe çok da katılmıyorum. Uzaktan, insanlardan habersiz sniper modunda çekilen fotoğraflardan hiçbir zaman haz etmedim. Ama doğru zaman ve yerde kullanıldığında başarılı fotoğrafların çıktığını da söylemeden edemeyeceğim.

Geniş açı ile çekilen sokak fotoğrafları içinde daha çok konu barındırdıkları ve konuya daha yakın olduklarından hikaye yönünden her zaman bana cazip gelmiştir. Geniş açı ile çalışırken dikkat etmeniz gereken en önemli şey, konuya daha da yaklaşmanız gerektiği olmalı. Sokak fotoğrafı çekerken insanlara bu kadar fazla yaklaşmak hem biraz emek ve çaba gerektiriyor, hem de fotoğrafını çektiğiniz insanları ürkütebiliyor.

Prime & Zoom

Her şeyden öte, prime lensler ile fotoğraf çekmek kadrajınızı inanılmaz ölçüde geliştireceği gibi, bir tarz oluşturmanıza da katkıda bulunacaktır. Ayrıca prime lenslerin keskinlik, hız, düşük ışıkta çalışma gibi birçok avantajları bulunduğunu da hatırlatmak isterim. Zoom lenslerin konuya yakınlaşıp uzaklaşabilme ve daha az lens değiştirme avantajları sokakta fotoğraf çekerken sizi oldukça rahatlatacaktır. Prime ve zoom lensler arasında seçim tamamen size bağlı olsa da benim tercihim sokak fotoğrafçılığı için her zaman prime lenslerden yana.

Sokak Fotoğrafçılığında En Çok Tercih Edilen Prime Lensler

Odak mesafesi fotoğrafçının tarzına ve tercihlerine göre değişiklik gösterse de, sokak fotoğrafçılığında en çok kullanılan prime lenslere bir göz atalım.

24mm

24mm sokak fotoğrafçılığı için gerçekten çok geniş bir açı sunuyor. Bu yüzden de sokakta fotoğraf çekerken insanlara ve objelere baya yaklaşmanız gerekiyor. Neredeyse burunların dibinden fotoğraf çekmek durumunda kalıyorsunuz. İnsanların bu kadar diplerine girip fotoğraf çekmeyi başarabiliyorsanız da ortaya mükemmel işler çıkabiliyor. Kendi adıma konuşursam; benim olmazsa olmaz lenslerimden birisidir 24mm…

35mm

Sokak fotoğrafçılığı denince akla gelen ilk lens hangisidir diye sorsalar, çok büyük bir çoğunluk 35mm derdi sanırım. 35mm’nin bu kadar popüler olmasında ki en büyük sebep bana göre; geniş açıya ihtiyacınız olduğunda bir adım geri gittiğinizde 24mm gibi kullanabilmek veya daha dar bir açıya ihtiyacınız olduğunda da bir adım ileri gidip 50mm gibi kullanabilmek derim.

Ayrıca geniş açı objektiflerde gözüken distorsiyonun 35mm’de en minimal seviyede olduğunun da altını çizmek gerek.

50mm

50mm Herni Cartier-Bresson, Elliot Erwit, Josef Koudelka gibi ünlü fotoğrafçılar tarafından oldukça fazla kullanılmış. Distorsiyon’un çok az olduğu 50mm, eğer insanlara fazla yakınlaşmak istemiyorsanız ihtiyacınız olan bir lens. Yine benim için olmazsa olmaz lenslerden…

85mm & 135mm

Aslında tele sınıfına girebilecek 85mm ve 135mm, daha çok portre çekenler tarafından tercih edilse de sokak fotoğrafçılığı için de kullanılabilen lensler. Bu lensler ile sokakta inanılmaz alan derinliğe sahip olan insan portreleri çekebilirsiniz. Özellikle 135mm benim sokakta ve genel kullanımda sık kullandığım bir lens.

Sonuç olarak

Yazının başında da belirttiğim gibi; fotoğraf çekerken en çok önem verdiğim ekipmanım lenslerim. Kendinize uygun açılı lensi ve türünü belirlemeye çalışırken çeşitli lensler ile çekilmiş fotoğrafları inceleyin ve durmadan fotoğraf çekin. Bir süre sonra tarzınız oluşmaya başladığında hangi lensler ile fotoğraf çekmekten zevk aldığınızı zaten anlayacaksınız.

Ben fotoğraf macerama 24-70mm ve 70-200mm ile başlamıştım. Zamanla geniş açılı fotoğraflar çekmekten hoşlandığımı anladıktan sonra, kadrajımı geliştirmek ve tarzımı oluşturabilmek adına geniş açılı prime lenslere geçtim. Şu an Sigma Art serisinin 24mm, 50mm ve 135mm lenslerini kullanıyorum ve işin açıkçası başka da bir lense ihtiyaç duymuyorum.

Bol bol fotoğraf çekin ve fotoğraf inceleyin. Zamanla ne istediğinizi anlayacaksınız…

Kalın sağlıcakla, ışığınız bol olsun.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.