Satrançta Dört At Açılışı

Dört At Açılışı başlangıç aşamalarında en çok rağbet edilen açılışlardan biridir. 1. e4 e5 hamleleri ile başlar. Bu hamlelerin amacı basittir; merkez kareleri bir an önce kontrol edip hafif taşların gelişimine imkan hazırlamak.

  1. e4 e5: Bu merkezi kontrol altına almanın en agresif yoludur ve merkez satranç tahtasının en önemli bölgesidir. Aynı şekilde siyah da merkez kareleri kontrol altına almak istiyor.
  2. Af3 Ac6: Beyaz rakibin e5’teki piyonuna saldırarak doğal bir gelişim hamlesi yapıyor. Siyah ise hem rakibin tehditini karşılıyor hem de atını geliştirip merkezden pay kapmış oluyor.
  3. Ac3 Af6: Beyaz diğer atını merkeze doğru geliştirip kontrolünü artırıyor. Geleneksel satranç teorisinin “fillerden önce atlarını geliştir” fikrini gerçekleştiriyor. Tabii bu fikir modern satranç teorisinde yüzde yüz desteklenmiyor. Siyah da Af6 oynayarak satranç tahtasının üzerindeki 4. atı da oyuna sokuyor ve açılışa ismini veren hamleler tamamlanıyor.
  4. d4 exd4: Merkezi kontrol etmek adına savaş başlıyor ve beyaz d4 piyon hamlesini yapıyor. Bu hamleyle hem e5’teki piyona saldırmış hem de filinin önünü açmış oluyor. Fb5 ve Fc4 hamleleri de güzel hamleler olurdu ama dünyanın en iyi oyuncuları kısmen bu hamleyi tercih ediyorlar. Siyah e5’teki piyonuna saldırıldığı için beyazın piyonunu alıyor.
  5. Axd4: Beyaz atla siyahın piyonunu alıyor. Atın vezir tarafından korunduğuna dikkat edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

scroll to top