Satrancın En Önemli 10 Faydası

Bilinen en eski oyunlardan bir tanesi olan satranç oyunu son zamanlarda yine yükselişte. Yaşadığım küçük bir ilçede bile ,ki 80000 nüfusa sahip, bir turnuvaya üç yüz kişi katılabiliyor ve oynayanların çoğunluğu da gençler ve çocuklar. Bu çok umut verici bir olay elbette. Bir zihin sporu olan satranç bilinen, kanıtlanmış onlarca faydaya sahip. İşte satrancın en önemli 10 faydası:

  1. Beynin büyümesine yardımcı olur: Ne kadar büyük beyin o kadar büyük zeka. Satrancın beynin büyümesine katkıda bulunduğu bilimsel olarak kanıtlanmış Bunun teknik açıklamasını yapmayacağım ama vereceğim linkten bakabilirsiniz isterseniz.
  2. Beynin her iki tarafını da çalıştırır: Beyin lobları arasında ayrım yapmıyor. Beynin hem sağ hem sol lobunun çalışmasını sağlıyor.
  3. İQ’nuzu Yükseltir: Beyni bu kadar çalıştırınca zeka seviyenizi yükseltmemesi düşünülemezdi elbette. Zeki insanlar mı satranç oynar, satranç oynayanlar mı zeki olur orası tartışılır ama satrancın zekaya etkisi bilimsel bir gerçek.
  4. Alzaymır’ı önlemeye yardımcı olur: Beyni bu kadar çalıştırınca beyinle ilgili hastalıklara karşı etkili olması da şaşırtıcı değil doğrusu.
  5. Yaratıcılığınızı arttırır: İyi bir satranç oyuncusu sürekli yaratıcı hamleler bulmaya çalışır. Oyunu kazanmanın formülü de budur. Böyle oyunca düzenli satranç oynayan kişilerde yaratıcı düşünme becerisinin gelişmesi şaşırtıcı değildir.
  6. Problem çözme becerilerini arttırır: Satranç insanlardaki üst düzey problem çözme becerisini arttırır. Satranç oynayan kişi bir oyunda onlarca soru sorar ve cevabını verir. Bu bir oyunda sürekli problem çözme anlamına gelir.
  7. Planlama ve ileri görüşlülüğü artırır: Satranç bir strateji oyunudur. Oyunun başında kendinize bir strateji belirler ve ona göre oynarsınız, gerekli durumlarda stratejinizde değişikliğe gitmeniz kaçınılmaz olabilir. Yani bir plan yapmak ona uymak ve gerektiğinde planınızı güncellemek zorundasınız. Bu da planlama ve öngörü becerisini arttırıyor.
  8. Okuma becerilerini geliştirir: Satranç planlama ve strateji oyunu olduğu kadar rakibin güçlü ve zayıf yönlerini görmeyi ve ona göre hazırlık yapmayı da gerektirir. Yani kısaca önce anlamak gereklidir. Etkin bir satranç oyuncusunun okuma ve anlama becerileri de gelişmiştir.
  9. Hafızayı geliştirir: Beynin sürekli aktif olmasından dolayı hafızaya da olumlu katkıları vardır.
  10. Zayıflatır: Satranç çok fazla enerji gerektiren bir zihin sporudur. Özellikle turnuvalarda bir oyun saatler sürebilir ve bu aşırı miktarda kalori tüketimi demektir. Satrancın zayıflamaya da faydası vardır.

Satrancın bilimsel faydalarını biliyoruz. Eğer siz de ilgi duymaya başladınız ve satranç öğrenmek ve ya satrancınızı geliştirmek istiyorsanız sitemizdeki Online Satranç Derslerine göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

scroll to top