Şaha Saldırı – Karşıt Taraflara Rok Yapmak

Tahta üzerinde bir oyuncunun şah kanadına diğerinin vezir kanadına rok yapması çok anormal bir durum değildir. Sicilya açılışının Najdorf, Klasik ve Dragon varyantlarında bu çok sık karşılaşılan bir durumdur.

Böyle durumlarda her iki taraf için de savunma ve hücumda aynı oranda usta olmak önemlidir. Hata payı çok düşüktür ve eğer bir taraf şahın önünü açmak için bir fırsat yakalarsa taş feda etmekten de çekinmemelidir. Bu yazıda her iki tarafın da aynı amaca, rakip şahı açıp yok etmek, ulaşmaya çalıştığı örnek maçları inceleyeceğiz.

Oyunlara geçmeden önce rakibin kalesini yıkmak için kullanılabilecek bir kaç motife bakalım.

Saldırırken:

  • Rakibin şahını açığa çıkarmak için piyonlarınızı kullanın. Bu yolda bir kaç piyon kaybetme riskiniz var ama olsun, tek amaç rakip şahı saklandığı yerden çıkarmak.
  • Taşlarınızı saldırınızı başlatacağınız tarafa doğru geliştirin. Materyal üstünlüğüne sahip olmak önemlidir ama bu fazla materyala sahip olmak değildir. Sadece saldıracağınız tarafta sayı olarak üstün olmak demektir. Unutmayın, yeterince taşınız yoksa bu savaştan sağ çıkamazsınız.
  • Merkeze dikkat edin. Siz saldırırken rakibiniz de merkezden saldırmak isteyecektir. Bu saldırıların planlarınızı engelleyecek kadar güçlü olmadığından emin olmalısınız.
  • Rakibiniz de tıpkı sizin gibi karşı saldırı yapıp gerektiğinde taş feda etmek isteyecektir. Şah çekilmediği veya herhangi bir tehdit olmadığında rakibin fedalarını kabul etmek zorunda olmadığınızı bilmelisiniz. Böylece belki de siz saldırınızı hızlandırmak ve mat etmek için daha tehlikeli saldırılar yapacaksınız.

Aşağıdaki oyunlar zıt taraflara rok yapmış oyuncuların maçlarıdır. Her birini dikkatli bir şekilde incelemenizde fayda var.

Bologan ve Ye arasıdaki ilk maçta Bologan saldırısını hızlandırmak için bir kaç piyon feda etmekten kaçınmıyor. İlk fedanın 19. hamlede merkezi kapalı tutmak için yapıldığına dikkat edin. Saldırısını başarıya ulaştıran anahtar hamle de budur.

İkinci oyunda işler beyazlar için pek de iyi gitmiyor. Şah tarafından saldırı fikri rakibin etkili oyunu ile hüsrana uğruyor. Eski dünya şampiyonundan küçük bir gösteri.

Seçtiğimiz son oyun Timman ve Naiditsch arasında oynanmış. Naditsch ‘in hiç vakit kaybetmeden saldırısını nasıl geliştirdiğine dikkat edin. Saldırısını fedalar yaparak, rakibin tehditlerini gözardı edip daha güçlü tehditler yaratarak hızlandırıyor ve sonuca ulaşıyor.

Umarım bu yazı ve örnek oyunlar zır taraflara rok yapınca neler yapılması gerektiğine dair fikir vermiştir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

scroll to top