Rüyadan Arta Kalan Hüzün


Ahmet Hamdi Tanpınar kim diye sorsanız doğru cevabı veririm de detay sorsanız bocalarım. Sadece bir kitabını okumuşluğum vardır ismini hatırlamam.

İsmini hatırlamıyor olmam onun etkili bir yazar olmadığını göstermiyor sakın ha öyle düşünmeyin. Üzerimde oldukça fazla bir etkisi vardır. Muhafazakar bir kültürle yoğrulmuş milliyetçilikle tütsülenmiş gençlik yıllarımın olumlu yönde etkilenebileceği son kişiydi Tanpınar. Bu tür yazarları aşırı batıcı bulur, yazdıklarını art niyetli diye kabul eder araya dağ gibi köklenmiş ön yargılarımdan himalayalar gibi duvarlar örerdim.

Şimdi biliyorum, bütün bunlar önyargıydı. Gerçekçi bir yargı için tam zamanı aslında. Ahmet Hamdi adına düzenlenen bir öykü yarışması belki de Ahmet Hamdiyi tanımam için bir fırsat. Zira yarışma için seçtikleri konu çok güzel, herkesin kendinden hikayeler çıkarabileceği, hayalkırıklıklarının tadına varabileceği bir öykü konusu:” Rüyadan Arta Kalan Hüzün“.

Kalbimde binlerce duygu uyandırmasına rağmen henüz aklımda bir hikaye oluşmadı. Eğer oluşursa sevgili Dostum Ahmetle bu yarışmaya katılmayı düşünüyorum.

 

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.