Rasyonalizasyon Kapanı

Rasyonalizasyon kapanı bilişsel uyumsuzluğun insanları bir şeylere inandırmak için geliştirilmiş kurnazca ve bilimsel bir yoldur. Reklamcılık sektöründe bolca kullanılır. Özetlemek gerekirse konu şudur:

Sizi bir şeylere inandırmak isteyen kişi sizin beyninizde bir çelişki, uyumsuzluk oluşturur. Siz bu uyumsuzluktan kaynaklanan tansiyonu yok etmek için size sunulan herhangi bir şeye inanmaya hazırsınızdır. Denize düşen yılana sarılır atasözü tam da bunu açıklar.

Örnek vermek gerekirse, bu aralar televizyonda antibiyotiklerin ne kadar zararlı olduğuyla ilgili sık sık haberler çıkmaktadır. Aynı zamanda yazılı basın ve sosyal medyada bu olayı sık sık görmektesiniz.Dolayısıyla kafanızda antibiyotik kullanımı ile ilgili soru işaretleri oluştu diğer taraftan da hastalıklardan kurtulmanın başka yolunu bilmiyorsunuz. Bir uyumsuzluk yaşıyorsunuz ve rasyonalizasyon kapanına girdiniz.

Bu noktadan sonra doğal ürünler satan bir ilaç şirketi size reddedemeyeceğiniz bir yöntem sunuyor. Yüzde yüz doğal olan ve hiç bir yan etkisinin olmadığını iddia ettikleri ürünler. İnanmaya zaten hazırdınız ve inandınız. Diğer ifadeyle rasyonalizasyon kapanına kıstırıldınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: