Rakibin Rok Yapmasını Engellemek

Rakibin rok yapmasını engellemek güçlü bir saldırı ile sonuçlanabilecek stratejik bir metodtur. Sadece rakip şahı ateş hattında tutmaz, rakibin taşlarının da koordine olmasını engeller, örneğin kalelerini. Stratejik sebeplerle rok yapması engellenmiş bir şah içi güçlü bir saldırı çok uzak değildir.

Şimdi bu bilgiler ışığında aşağıdaki bulmacaya bakalım. Beyaz maçta oldukça geride görünüyor, bir durum hariç; rakip henüz rok yapmamış. Sizce beyaz bunu değerlendirebilir mi? Nasıl?

Çözüm:

  1. Fa3: Tabii ki. Bu şekilde beyaz siyah şahın gideceği kareleri (f8 karesi) kontrol ederek rok yapmasını engelliyor. Siyah bir kale önce olmasına rağmen zor anlar yaşayacak gibi duruyor. Fd7 Siyah bu hamleyle vezir tarafına rok yaparak sorunu çözmeyi umuyor. Başka bir şansı yok. Ad6 ve sonrasında açarak şah veziri kaybettiriyor. Veziri kaçarsa bu defa da Ac7# mat var.
  2. Ad6: Siyah veziri kaybedeceği bir hamleye zorlanıyor. Şf8 (Şd8 de aynı sonucu verecekti.)
  3. Ab7: Açarak şah. Beyaz veziri kaybediyor ve yakın zamanda maçı da kaybedecek gibi.

Siyah zamanında rok yapabilmiş olsaydı, böyle bir trajedi yaşamayacaktı. Rakibinizin rok yapmasını engelleyebilirseniz böyle sonuçlara şahit olmanız şaşırtıcı değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

scroll to top