Rakibe Zorunlu Hamleler Yaptırmak

Satrançta zorunlu hamle kavramı çok önemlidir. Zorunlu hamle rakibin belirli bir şekilde karşılamak zorunda olduğu hamledir. Örneğin siz şah çekerseniz rakibiniz şah çekişten kurtulmak zorundadır, rakibin bir taşını alırsanız genellikle geri almak zorundadır. Tehdit oluşturarak rakibin muhtemel cevaplarını da kısıtlamış olursunuz. Zorunlu hamleler yaptırmak önemlidir çünkü sizin oyunu kontrol etmenizi sağlar.

Aşağıdaki bulmacada, beyaz şah rakip vezir tarafından tehdit altında. Beyazın sadece rakibe zorunlu hamleler yaptırarak bu oyunu kazanma şansı var mıdır?

Çözüm:

  1. Fc4: Filinizi hiç bir şey karşılığında vermek! Acaba öyle mi? Siyah veziri vermek istemiyorsa fili almak zorunda. 1…Vxc4+
  2. b3: Beyaz siyahın vezirine saldırarak şah çekişten kurtuluyor. Siyah az sonra göreceğimiz gibi ya  mat olacak ya da veziri kaybedecek ve bunu önlemenin bir yolu yok. 2…Vc5 
  3. Vh6+ Şg8
  4. Vh8#

Beyazın 1. Fc4 ve 2.b3 gibi rakibi zorunlu kılacak hamleleri olmasaydı, siyah basitçe beyazın filini alacak ve üstün durumda olacaktı. Rakibe zorunlu hamleler yaptırabilmenin ne kadar etkili bir kazanma yöntemi olduğunu gördük. Oyun içinde bu tür fırsatları sürekli aramalı ve değerlendirmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

scroll to top