Pozlama Nedir? İso, Enstantane, Diyafram İlişkisi

Pozlama, fotoğraf çekerken film üzerine, ya da dijital makineleri baz alırsak sensör üzerine düşecek ışığın belirlenmesidir.

Poz – diyafram -iso – estantene hızı ilişkisini gösterir bir grafik.

Bunun için sabit veya en uygun değer yoktur, çünkü çekeceğiniz fotoğrafa, ışık ortamına, fotoğrafa vermek istediğiniz şekille alakalıdır ve en iyi pozlandırmaya o an siz karar verirsiniz.

Bununla birlikte pozlandırmanın ögeleri vardır. Bunlar;

İso: Klasik fotoğraf makineleri için İSO, Filmin ışığa olan duyarlılığını ifade eder, modern kompakt veya dslr makineler içinse makine sensörünün ışığa olan duyarlılığıdır.

Diyafram: klasik fotoğraf makinelerinde filmin; dijital fotoğraf makinelerinde ise sensörün üzerine düşecek ışık miktarını belirleyen bölümdür. Canlıda göz bebeğinin gördüğü işlevi görür. Yani göz bebeğimiz küçüldüğünde nasıl gözümüze daha az ışık giriyorsa, diyafram kısıldığında da makineye daha az ışık girer.

Enstantane Hızı: fotoğraf makinenizin örtücü (obtüratör) yani, makinanızın deklanşörüne bastığınızda makinenizin ışık alan kısmının açılık kapanma süresidir.

Pencere Benzetmesi

Bu üçü arasındaki ilişkiyi bir benzetmeyle gösterecek olursak; fotoğraf makinanızı bir pencere gibi düşünün.

Pencere Benzetmesi

Pencerenin büyüklüğü makinenizin diyaframı olsun.

Kapakların açılıp kapanma hızı, enstantane hızı,

İçerdesiniz ve gözünüzde güneş gözlüğü olduğunu düşünün, bu da sizin isonuz olsun.

Bu üç öğeyi çeşitli şekillerde ayarlayarak gözünüze gelen ışığın miktarına siz karar verirsiniz. Örneğin pencereyi büyütebilirsiniz (diyafram), Pencere kapaklarının açık kalma süresini artırarak ışık miktarını artırabilirsiniz (enstantane hızı), ya da gözlük camının duyarlılığıyla oynarsınız (iso).

Biraz daha açacak olursak, karanlık bir ortamdasınız, ışık miktarı yetersiz ve hareketli bir konunuz var. Bu durumda enstantane hızınızı düşürerek girecek ışık miktarını artırabilirsiniz ama konu hareketli olduğu için bunu yapamazsınız; konunuz ya bulanık çıkar ya da hiç çıkmayabilir. Diyaframı sonuna kadar açabilirsiniz, bu durumda net alan derinliği düşecektir. Ve son olarak, iso miktarını artırırsınız, bu hem enstantane hızını yükseltecek hem de fotoğraftaki ışık etkisini artıracaktır.

Tabi sonuç olarak da elinize noktalı, gürültülü bir resim çıkacaktır. Pozlandırma öğeleri ve aralarındaki ilişki bu şekildedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

scroll to top