Portre Fotoğrafçılığınızı Geliştirmek İçin 8 İpucu


İyi bir portre fotoğrafçısı olmak sıkı bir çalışma ve sabır ister. Portrelerinizi mükemmel olmaktan alıkoyan bir kaç tarafının olması muhtemel. Bu yazımızda portre fotoğrafçılığınızı geliştirecek 8 ipucu üzerinde duracağız. İşte başlıyoruz:

#1 Mevcut ışığa uyum sağlayın

Fotoğraf demek ışıkla resim çizmek demektir, dolayısıyla fotoğraf çekerken en çok dikkat edeceğimiz öğe de ışıktır.  İyi bir ışık fotoğrafınızı mükemmelleştirirken kötü ışık kullanımı da fotoğrafı berbat edebilir. Modelinizin yüzünü ışık kaynağına doğru dönmesini sağlayın. Eğer aşırı bir ışık varsa tabii ki rahat edecekleri bir tarafa dönderebilirsiniz, fotoğraf çekeyim derken modelinizi kör etmek istemezsiniz.

Portrait photography

Altın saatlerde fotoğraf çekmek mükemmel sonuçlar elde etmenizi sağlayabilir ama doğanın şartları gereği her aman altın saatler elinizin altında olmayabilir. Bu durumda var olan ışığı en iyi şekilde kullanmayı bilmelisiniz.

Unutmayın, ne yaptığınızı, ışığı nasıl kullanacağınızı biliyorsanız kötü ışık diye bir şey yoktur. Parlak sert ışıkta bile yaratıcı portreler çekebilirsiniz. Doğal ışıkta portre çekmek için bir kaç ipucu:

  • Sert gün ışığı: Konunuzu gölgede ışık yüzüne gelecek şekilde konumlandırın.
  • Altın saatler: Modelinizin güneşe bakasını sağlayarak yüzündeki parıltıları yakalayabilir ya da güneşe sırtını dönmesini sağlayarak rüyamsı bir portre elde edebilirsiniz.
  • Bulutlu hava: Bulutlar güneş ışığını süzerek yumuşatacağı için her şekilde fotoğraf çekebilirsiniz.
  • Gece / Düşük ışık: Konunuzun yüzüne ışık verecek sokak lambaları gibi ışık kaynaklarını kollayın.

Portrait photographyPortrait photography

#2 Modelinize direktifler verin

Çoğu insan kameranın önünde rahat değildir. Onları rahat hissettirecek sözler söylemeniz işe yarar. Aynı zamanda onlara nasıl poz vereceklerine dair açık ve net direktifler vermeniz ve bu direktifleri yaparak göstermeniz gerekecektir.

#3 Modelinizi ön plana çıkaracak temiz bir arka plan bulun

Hoş portreler oluşturmak için bir diğer önemli öğe de arka plandır. Arkaplan oluştururken akılda tutulması gereken iki şey vardır, konunuz için bir konteks oluşturması ve konuyu ön plana çıkarmak için bir zıtlık oluşturması. Bu konuyla ilgili bir kaç ipucu vermek gerekirse:

  • Dallar, çıkıntılar konunuzun başından çıkıyormuş gibi görünebilir. En iyisi konunuzu bu tür dikkat dağıtıcı etmenlerden uzak tutmanız ve sade bir arka plan oluşturmanızdır.
  • Konunuzun ten rengiyle ya da kıyafetiyle uyuşacak ya da zıt renkli arka planlar oluşturun.

Portrait photography

#4 Baskın olan göze odaklanın

Düşük alan derinliğinde bir fotoğraf çekiyorsanız bu çok daha önemlidir. Bu durumda lense en yakın göze yani baskın göze odaklandığınızdan emin olun. Aksi bir şey fotoğrafınızı mahvedebilir.

#5 Çizgileri düz tutun

Yamuk ufuk çizgisi fotoğrafınıza tuhaf bir görüntü verebilir. İyisi mi siz bu çizgileri düz tutmaya gayret edin. Aynı şey kapılar, kenarlar gibi çevresel ögeler için de geçerlidir. Elbette ufuk çizgisini fotoğraf işleme aşamasında düzeltebilirsiniz ama bu kırplayı gerektireceğinden kompozisyonunuza zarar verebilir. En iyisi kamera ile bu konuyu en baştan çözmek.

Portrait photography

#6 Fazlalıkları nereden kırptığınıza dikkat edin

Bazen fotoğraf çekildiği haliyle hoşunuza gitmeyebilir ya da dikkatinizden kaçan fazlalıkları kırpmanız gerekebilir. Bu çok normal bir durum olsa da fazlalıkları kırparken bilmeniz gereken çok önemli detaylar olabilir.

  • Uzuvları eklemlerden kırpmayın: Vücudun bölümlerini bileklerden dizden, dirsekten vs… kırpmak fotoğrafta istenmeyen tuhaflıklara sebep olabilir, modelinizi sakatmış gibi gösterebilir. Böyle durumlarda tam eklemlerden kırpmaktansa mesela kolun yarısından kırpmanız daha akıllıcadır.
  • Konunuzun elleri/ayakları çerçevedeyse tamamı olmalı: Eğer modelinizin elleri ve ayakları çerçevede olacaksa tamamının olduğundan emin olun.  Parmakları çerçevenin kenarında kesilmiş vaziyette bırakırsanız bu fotoğrafınızı mahvedebilir.
Portrait photography
Ellere dikkat kesilmiş ya da eksik gibi görünüyor.
Portrait photography
Bu daha iyi, eller ve kollar çerçevede…

#7 Çerçevenizin kenarlarına dikkat edin

Sokakta bir portre çekiyorsanız o çöp kutusunun çerçevede olmamasına dikat edin ya da en azından arka plana karışıp yok olacak şekilde bulanıklaştırın.

Bir portre çekiyorsanız, insana odaklanıp fotoğraftaki diğer detayları atlamak sık karşılaşılan istenmeyen bir durumdur. Siz konunuza odaklandığınız kadar çerçevedeki diğer şeylere de dikkat edin.

#8 İlginç bir şeyleri birleştirin

Eğer portre fotoğrafçılığınızı bir üst seviyeye çıkarmak istiyorsanız, kalıpların dışına çıkak ve yaratıcı düşünmek çok önemlidir. Bir çok portre fotoğrafı aynı görünebilir ve sıkıcıdır.

Portre fotoğraflarını şenlendirmek için konunuzu ilginç yardımcı ögeler veya çevresel ögelerle birleştirmeyi deneyin. Bu tr şeyler portrelerinizi sıradanlığın dışına çıkarmanıza yardım eder.

Portrait photographyPortrait photography

 

Sonuç

Bu ipuçlarını takip edin ve portrelerinizin ne kadar geliştiğini görün. Sonra yorumlarınızı bekliyoruz.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.