Portre Fotoğrafçılığı İçin Lens Seçimi

İnsanların en çok ilgi duyduğu fotoğrafçılık alanlarının en başında portre fotoğrafçılığı gelir. Bunun çeşitli sebepleri vardır elbette. Bu yazımızda, portre fotoğrafçılığın için lens seçimi konusu üzerinde duracağız.

Hangi lens ihtiyacımız olduğuna karar verebilmek için öncelikle ne tür portre çekeceğimizi bilmemiz gerekiyor, yakın plan, tam boy mu yoksa konuyu çevre ile birlikte çekeceğimiz çevresel bir portre mi. Genel olarak portre çeşidine göre seçmemiz gereken lensler şu şekildedir:

  • Tam boy: Standart lens, 35-50mm
  • 3/4 Portre: Standart lens, 35-50mm
  • Büst: kısa ya da orta mesafe telefoto lens, 85-135mm
  • Çevresel Portre: Standart lens, 35-50mm

Geniş açılı ya da kısa odak mesafesine sahip lensler (20-35 mm) genellikle portre fotoğrafı için tercih edilmez. Çünkü bu lensler fotoğrafın yapısını bozarlar. Ve eğer büst (omuzdan yukarısı) fotoğrafı çekecekseniz modelinize çok fazla yaklaşmanız gerekir ki bu modelinizi ve fotoğrafı etkileyecektir. Bu da fotoğrafta bozulmaya sebep olabilir. Bu kurala istisnalar şunlar olabilir:

  1. Fotoğrafta artistik amaçlarla kasti bir bozulma istersiniz.
  2. Çevrenin de dahil olduğu bir portre çekmek istersiniz ve bu yüzden geniş açı bir lens isteyebilirsiniz.

Aşağıdaki fotoğrafta bozulma ile neyi kastettiğimizi daha iyi anlayacaksınız. Aynı konunun üç farklı lensle çekilmiş fotoğrafları bunlar. Görüleceği üzere 24mm lens ile çekilmiş fotoğrafta modelin yüzünün oranı bozulmuştur, burnu olağandan daha büyük vb… Bu bozukluk biraz daha düşük olmakla birlikte 50 mm ile çekilmiş fotoğrafta da var.

Focal Length Portrait Photography
Uzun odak mesafesine sahip telefoto lensler konunun arka planını bulanıklaştırmak için de faydalıdır. Bu durum fotoğrafçılıkta bokeh olarak da adlandırılır. Kaliteli bir bokeh elde edebilmek için iki yol vardır:
  • Düşük diyafram aralığı ile
  • Uzun odak mesafesi ile

Aşağıdaki fotoğrafta 300 mm ve 100 mm lenslerle çekilmiş fotoğrafları göreceksiniz. Konunun arka plandan nasıl ayrıldığına dikkat edin. 300 mm ile çekilmiş fotoğrafta ayrım çok daha fazladır.

Focal Length Portrait

Telefoto lenslerin kötü yanı ise odak uzaklığı arttıkça modelden uzaklaşmanız gerektiğidir. Böylece modelinizle iletişim kurma ve onu yönlendirme olanağınız da zorlaşıyor. Bu yüzden lens seçerken artı ve eksi yönleri bilerek karar vermek gerekir.

Bokeh etkisini yaratmak için kullanabileceğimiz bir diğer yol da, diyafram çıklığıdır. Büyük diyafram açıklıklarında (mesela f1.8) daha fazla bokeh elde edilir. Ancak lenslerin diyafram açıklığı arttıkça fiyatları da artıyor.

Tabii ki, bu yazdıklarımız dışında da çok önemli faktörler sizi bekliyor olacak, mesela fiyat. Malesef lenslerin fiyatları çok uçuk seviyelerde. Ayrıca bu lensler full frame makineler için geçerli, eğer crop çarpanlı bir makineniz varsa bu lenslerin eşdeğerlerini almanız gerekecektir. Mesela full frame makineler için 50mm’lik lens crop çarpanlı APS-C makinelerde yaklaşık 70mm’lik bir odak mesafesine denk gelir.

Lens seçerken tüm bu faktörleri göz önünde bulundurulmalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

scroll to top