Portre Çekiminde Doğal Işığa Hükmetmek


Eğer fotoğrafçılığa gönül işi olarak bakıyorsanız, amatörseniz, büyük ihtimal doğal ışık sizin en yakın dostunuz olacak. Çünkü bu işi profesyonel olarak yapmıyorsanız, yanınızda büyük flaşlarla dolaşmazsınız ya da bir stüdyonuz yoktur. Ayrıca yeni model makinelerden birine sahipseniz zaten çok düşük ışık miktarlarında bile güzel fotoğraflar çekebilecek imkana sahipsiniz demektir. Geriye tek bir şey kalıyor, doğal ışığa hükmenin yollarını iyi bilmek. Bu yazımızda portre çekiminde doğal ışığa hükmetme üzerinde duracağız. Hazırsak başlayalım.

Işık kalitesini bilmek

Eğer doğal ışıkta portre çekmeye niyetlendiyseniz ortamda nasıl bir ışık olduğunu ve bu ışıkta nasıl fotoğraflar ortaya çıkacağını iyi bilmeniz gerekiyor. Işığın kalitesi sert mi yumuşak mı?

Güneşin tam tepede olduğu bir havada sert bir ışık vardır, gölge ve ışık arasındaki zıtlık fazladır ve güzel bir pozlama yapmak zordur. Yine de güneşli havada bir reflektör kullanıp modelinizin gölgede kalan kısımlarını aydınlatırsanız iyi bir portre elde edebilirsiniz.

Bulutlu bir havada diğer taraftan yumuşak bir ışık vardır. Bu ışıkta daha yumuşak, kontrast sorunu olmayan fotoğraflar çekebilirsiniz. Modelinizi kapalı alanda, pencereden gelen ışığı kullanarak fotoğraflamak da çoğu zaman iyi bir fikirdir ve harika portreler çekmenize imkan sağlar.

How to Master Natural Light Portraiture
Pencereden gelen yumuşak ışık

Nasıl bir fotoğraf istiyorsunuz?

Fotoğraf çekmeden önce kafanızda nasıl bir fotoğraf çekeceğinize dair bir konsept olursa başarı şansınız artar. Güneşli bir günde romantik bir kaç portre çekmeyi planlıyorsanız hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Ancak sıcak bir ülkede güneşli havada yolculuk yapmanın zorlukları konulu bir fotoğraf çekecekseniz, o zaman bu ışık türü tam size göre.

How to Master Natural Light Portraiture
Günün tam ortasında parlak sert ışık

Bulutlu günler güzel bir pozlama için uygun bir ışık sağlar. Bu tür ışıkta portre çekmek genellikle çok daha kolaydır. Dolayısıyla bulutlu bir havada yumuşak bir pozlama ile güzel portreler çekmek istiyorsanız başarı oranınız artacaktır. Özellikle bulutlu havada çekilmiş fotoğraflar renk skalası az olduğundan siyah beyaz fotoğrafa dönüştürüldüğünde de çok güzel görünecektir.

How to Master Natural Light Portraiture
Bulutlu havada çekilmiş bir portre

Işığı avantajınıza kullanın

Eğer hava ağır bir şekilde bulutluysa ışık donuk olacağından fotoğraf çekmek biraz zorlayıcı olabilir. Böyle bulutların olmadığı kapalı havalarda ışık hala yumuşaktır ama daha parlak ve canlı olur ki daha güzel portreler çekmek için uygundur. Eğer bulutlar hareket ediyorsa, pozlama ayarlarınız konusunda daha dikkatli olmanız gerekir çünkü ışık değiştiğinden ayarlarınızı da değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.

Güneşli bir havada gölge bir yer bulup yansıma ışığı kullanmak farklı bir görünüş sağlar. Bu bulutlu bir havada elde edeceğinizden daha farklı bir ışıktır. Bir duvardan ya da kaldırımdan yansıyan ışık modelinizden canlı bir fotoğraf elde etmenizi sağlayabilir.

How to Master Natural Light Portraiture
Yakındaki beyaz bir duvardan yansıyan ışıkla çekilmiş portre

Konunuzu gölge alanın hafifçe içine, ama çok uzak olmamak koşuluyla, yerleştirerek dinamik canlı bir portre elde edebilirsiniz.

Altın Saatler

Sabahın erken saatleri ya da akşam saatlerinde ortaya yumuşak bir ışık çıkar ve bu saatler fotoğraf çekimine müsait olduğu için altın saatler diye adlandırılır. Yine de bu saatlerde de olsa modelinizin direk ışık kaynağına, güneşe, bakarak fotoğraflarını çekmeyin. Genellikle arkadan ya da yandan gelen ışıkla çektiğiniz portreler çok daha alımlı olacaktır.

Yumuşak dağılmış ışık ve canlı tonlar yüzünden altın saatler portre çekiminiz için bulunmaz nimet olacaktır.

How to Master Natural Light Portraiture
Yumşak akşam ışığı

Yeni şeyler deneyin

Her zaman sırf kolay olduğu için sabah ya da akşam saatlerinizde fotoğraf çekmeyi tercih etmeyin. Baazen sırf yeni bir şeyler öğrenmek ve tekniğinizi geliştirmek için öğle saatlerinde de fotoğraf çekin. Ve çevrenizdeki imkanları yaratıcı bir şekilde kullanmayı öğrenin.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.