Perde (Shutter) ömrü nedir, sayısı nasıl öğrenilir?

Perde (Shutter) ömrü nedir, sayısı nasıl öğrenilir?


Shutter; görüntü algılayıcısının (sensör) üzerine düşecek ışığın süresini belirlemeye yarar. Eğer ikinci el bir makine almaya niyetliyseniz bakmanız gereken ilk özellik makinenin shutter (perde) sayısı olmalıdır.

Algılayıcı ile diyafram arasındaki perde görevi gören ünitedir. Belirlenen süre boyunca açık kalır ve ardından kapanır. Bu süre içinde lensten ve diyaframdan süzülen ışık, algılayıcı üzerine yansıtılır. Obtüratör, enstantene, shutter, perde, örtücü gibi isimlerden herhangi bir tanesi kullanılabilir. Yaygın kullanımı ise pozlama süresi şeklindedir.

Perde ömrü ise; bu perdenin aşınma ya da eskime sınırıdır. Herkes kendi makinesiyle şimdiye kadar kaç fotoğraf çektiğini ya da ikinci el fotoğraf makinesi alırken o makineyle acaba kaç fotoğraf çekildiğini merak eder.

 

Her marka ürettiği fotoğraf makineleri için belirli sayıda perde ömrü belirlemiştir. Bu sayı makinenin seviyesine göre değişmektedir. Perde ömrü, makinenin seviyesine (giriş, orta, üst) göre ortalama 50.000 ile 300.000 arası değişmektedir. Yani üretici firma belirlediği perde sayısıyla makine için garanti sınırını belirlemiş olur. Tabi bu süreyi uzatmak ya da kısaltmak kullanıcıya da bağlıdır. Perde ömrünün farkında olan kullanıcı gereksiz fotoğraf çekmekten ya da mecbur kalmadığı sürece ‘Sürekli Çekim‘ veya ‘Time Lapse‘ gibi teknikleri kullanmaktan kaçınabilir. Çekilen her bir fotoğraf makinenin perde ömründen bir adet eksiltmektedir. Bundan, perde ömrü sınırını aşan makine işlevini yitirmiş ya da artık işe yaramaz gibi anlamlar çıkarılmamalıdır.

Perde ömrünün bitmesi makinenin değil perdenin bir daha kullanılamaz hale gelmesi demektir. İşlevini yitiren perde aşağıdaki gibi sonuçlar vereceği için çekilen fotoğraflardan kötü sonuçlar alınacaktır. Perde ürünün teknik servislerinde değiştirilebilir ve makine eskisi gibi kullanılmaya devam edilir. Fakat, teknoloji ürünü olan çoğu cihaz kullanım vakti dolduktan sonra genellikle eskisi gibi performans gösteremez. Tabi makinesini eskisi gibi kullanmaya devam edenler de vardır bu biraz şansa kalmış bir durum.

Perde ömrünü tamamlamış bir makine ile çekilmiş fotoğraflar:

 

 

Perde Sayısı Nasıl Öğrenilir?

Çeşitli marka ve modellerin tümünü destekleyen tek bir kaynak maalesef bulunmuyor. Nikon, Canon ve Pentax için aşağıdaki bağlantı ve programlara bakarak kendi makinenizin marka-model desteğini kontrol edebilirsiniz.

Shutter sayınızı internet üzerinden program kullanmadan öğrenebileceğiniz kaynaklar:
Son çektiğiniz fotoğrafı ‘dosya seç’ten ekleyip ‘upload’a basın. ‘Shutter Count’ın karşısındaki rakam şimdiye kadar çekmiş olduğunuz fotoğraf sayısını gösterir.

Son olarak, birçok marka ve modelin perde ömrü bilgilerinin bulunduğu arşive bakabilirsiniz. Buradan istatistiklere, grafiklere ve kullanıcı yorumlarına ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.