Oyun

Önce Suruç’tan Kobane’ye giden masum insanlar toplu bir katlama uğradılar. (Masum dedğim için hemen köpürmeyin bir durun hele) Sonra polis ve askerlerimiz şehit edildi. Sonra en basit haliyle bir kaos ve savaş ortamı oluştu. İnsanlar haklı olarak öfkeli ve ateş püskürüyorlar, kimileri teröre, kimileri devlete… Kimileri, Şehit Askerlerimizin fotoğraflarının altında paylaşıyorlar nefretlerini, diğerleri ölen pkklıların ışidçilerin altında.

İdeolojiler iyice ayrışıyor, saflar sıklaşıyor, kararsızlar da artık daha kolay karar veriyorlar.

Hepimiz seziyoruz aslında ortada büyük bir oyun dönüyor, oyunun döndüğünü anlamamak için aptal olmak gerekiyor belki çünkü herşey o kadar yapay ki.( Ölümün yapayı mı olur demeyin şimdi bana.) oyunun oynandığını görüyoruz da oyunu kim neden oynuyor, sonucunda ne kazanıyor, onu anlamakta zorlanıyoruz.

Tabii ki bu zorluk da herkes için geçerli değil. Bazıları için ki bu herşeyi üstün zekası ile kolayca anlayan bir kesim, oyunu anlamak hiç zor değil. Kim olduğu, ne olduğu zamana göre değişen bir üst akıl var bu bazen ergenekondur, bazen amerkadır, bazen paraleldir, bazen faiz lobisidir… Aslında düşman kimse bu üst akıl da odur. Bazı bazı düğmeye basar bu üst akıl ve ortalık birden karışır. İdeoloji gözlüğü takan zeki insanlarımız da medyanın da pompaladığı zekice kurguları kendine mal eder ve olayı bir anda çözüverir;’ Üst akıl var ya işte o planlıyor bunları. Bakın yine düğmeye bastılar.’

Sonuca varmadan bir parantez açmak istiyorum. Suruçta ölen insanlar masumdur. Neden, hiç kimse bilerek ölüme gitmez, o insanlar ölmek için oraya gitmediler. İnandıkları bir ideoloji, bir ideal uğruna oraya gittiler. Peki ölmek planlarında var mıydı, onlara orada katledilecekleri söylendi mi? Hayır, bu insanların şu an ülkemizin yüzde seksenini oluşturan kesimle üç ortak özelliği var:

1. Akıllarının yetmediği yeri ideoloji ile tamamlıyorlar.
2.İdeolojik sebepler uğruna kullanılıyorlar.
3. Bu sebeplerden dolayı da masumlar.

Kapa Parantez.

Asıl konuya dönüyorum, kısaca insanların oyunu oynayanı bulmak için kullandıkları yöntem ideolojiktir. İlgili medya ne pompalarsa ona inanırlar. Dolayısıyla kolayca kandırılıp kullanılırlar.

Bence, oyunu oynayanı çözmek için kimin ne kazandığına ya da ne kaybettiğine bakmalı. O da şu anda kesin olarak kestiremeyeceğimiz bir surum. En net cevabı seçimlerden sonra verebilriz. Tabii ki tahminlerimiz var, ama kendimize saklıyoruz. (Tabii seçimler işin kısa vadeli boyutu)

Speak Your Mind

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.