Ne Zaman Saldırmalı?


“Ne zaman saldırmalı?”  Satrançta cevabının bilinmesi gereken çok önemli bir soru değil mi? İlk dünya satranç şampiyonu Wilhelm Steinitz derki, satrançta avantajı elinde bulunduran kişi saldırmalıdır yoksa avantajını kaybeder. Ama işler o kadar da basit olamaz, bazı konumlarda genel avantaja sahipsinizdir, savunma yaparken bile. Genellikle tahtanın herhangi bir bölümünde bir avantajınız varsa saldırmalısınız, özellikle de bu geçici bir avantajsa.

Aşağıdaki oyunda beyazlar için herhangi bir avantaj görebiliyor musunuz? Beyazlar bu avantajı nasıl kullanmalı?

Beyaz gelişimde önde. Siyah şahın etrafında bir sürü taşı var. Ama bu geçici bir durum çünkü beyaz elindeki fırsatı şimdi kullanmazsa siyah gelişimde onu yakalayabilir ve bu avantaj yok olur. Beyazın atları oradan kolayca kovalanabilir. Avantajı zamanında sezmek ve kullanmak çok önemlidir. Şimdi bulmacanın çözümüne geçelim:

  1. Af6+ Bu hamleyle beyaz şahın konumunu kırmayı hedefliyor. Bir hamle sonra bu mümkün olmazdı, siyah kolayca 1..h6 ya da 1..f5 ile atları kovalayabilir. 1..gxh6 Siyah bunun yerine 1..Şh8 de oynasa beyaz için bir sürü kazanma yolu var, mesela 2.Agxh7 sonrasında Vh5 gibi.
  2. Axh7 İki at da şahın önünü açma görevini yerine getirerek kendilerini feda ediyorlar. İşi bitirme görevi ise vezir ve kalenin. 2..Şxh7 Diğer hamleler mesela, 2..f5 gibi 3.Vh5 sonrasında  4.Kg3+ gibi savunulamaz tehditlere yol açıyor.
  3. Vh5+ Siyah şah diğer taşlarından izole olmuş yardıma gelecek taş yok. Az sonra koridor matına maruz kalacak. 3..Şg7
  4. Vg4+ Şh6
  5. Kh3++

Bu derste fırsatı avantajı ele geçirdiğinizde saldırmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendik. Zamana bırakmak avantajın kaybolmasına sebep olur.

 

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.