15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://umityasar.com 300

Mükemmel Bir Roman Yazmak İçin 6 İpucu!

En başta söyleyeyim, henüz bir roman yazmadım. Çok roman da okumadım, uzman görüşü arıyorsanız hemen sayfanın sağ üst köşesindeki çarpı işaretine tıklayıp sayfayı terk edebilirsiniz. İkna olduysanız okumaya devam.

Şu ana kadar okuduğum popüler romanlarda ortak özellikler şunlar:

  1. Asosyal Kişilik Bozukluğu olan bir tip: Kahramanınızı diğerlerinden ayıran bir özellik olmak zorunda. Genellikle diğer insanlarla geçinemeyen, onlara değer vermeyen kendi halinde yalnız bir tip olur bu. Başka şekillerde de olabilir ama en çok tutan bu.
  2. Bir Aşk Hikayesi: Aşksız olmaz, hikayenizin konusu ne olursa olsun içerisinde bir yerlerde bir aşkımsı bir şeyler olmak zorunda. Bu hikaye toplumsal değerlere uygun olmazsa tadından yenmez.
  3. Bir Ölüm: Hikayeyi dramatize etmek, merhamet ve acıma duygularına hitap etmek için karakterlerden bir tanesinin ölmesi şart, bu zengin kız olabilir yakışıklı erkek olabilir… Farketmez, karakterlerden birini öldürme konusunda acımasız olun.
  4. Toplumsal Sorunlar: Hikayenin arka planında toplumsal olaylara ve sorunlara göndermelerde bulunun. Mesela, kadınların öldürülmesi, eşcinsellere gerekli hakların tanınması, kürt sorunu… Olayı yeterince dramatize edip, kendi devletinizi acımasızca eleştirebilirseniz (hatta bazen hakaret etmeniz gerekebilir) nobel bile alma olasılığınız var.
  5. Seks: Unutmayın, “Sex sells!”. Yani cinsel konular her zaman ilgi çeker. Bunu yaparken de acımasız davranın, içinde bulunduğunuz kültüre aykırı şeyler yazın. Kişinin irkileceği, aşağılık kompleksine gireceği durumlar yazabilirsiniz.
  6. Semboller Kullanın: Semboller kullanmaktan ve romanınızı olağanüstüleştirmekten kaçınmayın. İnsanlar böyle şeylerin saçma olduğunu düşünmez, ay ne kadar akıcı bir kitapmış derler.

Okuduğum popüler kitaplarda olan ortak özellikler bunlar. Eğer kitap yazma amacınız varsa, sıradan bir okur olarak bunlara uymanızı gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim 🙂

Share:
Category:Genel
PREVIOUS POST
2016 Yılı Okuma Listem
NEXT POST
Dönüşüm – Franz Kafka
ABOUT
Ümit YAŞAR

Eğitim Fakültesi Mezunu, Sosyoloji okuyor. Psikoloji, sosyoloji ilgi alanı. Bisiklete binmeyi, tenis oynamayı ve fotoğraf çekmeyi sever.

0 Comment

LEAVE A REPLY