Merkezdeki Şaha Karşı Oynamak

Merkezde kalmış ve rok yapmamış bir şah stratejik bir zaaftır. Şahı saldırılara açık bıraktığı gibi diğer taşların koordinasyonunu bozarak konumsal bir felakete dönüşebilir. Rakibin bu durumunu avantaja çevirmek ise çok önemlidir.

Her iki tarafın da geliştirilmiş birer taşı bulunuyor. Diğer taraftan beyaz rok yapmış ama siyah şah hala merkezde. Siyah bu durumu nasıl değerlendirebilir? Öncelikle henüz geliştirilmemiş bir taşı tehdit yaratacak bir kareye oynamayı düşünün.

  1. Ac3 : Beyaz atını aktif ve merkezi bir konuma oynuyor. Bu hamle güçlü bir hamle çünkü Ad5 ile vezire saldırma tehdidinde bulunuyor. 1…c6: siyah beyazın Ad5 hamlesini engellemek zorunda. Malesef bu hamle gelişimini daha da geciktirirken yeni bir zaaf oluşturuyor. (Vxe5 hamlesinin beyazın  Ke1 hamlesinden sonra veziri kaybettiğine dikkat edin.)
  2. Ae4: Beyaz at d6 karesindeki ileri karakola doğru ilerliyor.  Bu siyah için özellikle tehlikeli çünkü siyah şah hala merkezde ve Fg5 hamlesi hazırlanıyor. 2..b5: Siyahın yapabileceği hamle yok gibi. (2…Ah6 oynasa 3.Fxh6 gxh6 dan sonra Vh5+  ile siyah materyal kaybediyor. 2…Vxe5 zaten 3.Ke1 ile veziri kaybettiriyor.)
  3. Ad6+: Çok güçlü bir hamle, siyah ne yaparsa yapsın materyal kaybedecek. 3…Şd8 (3…Şf8 4.Vf3+ ten sonra materyal kaybettiriyor. 3…Fxd6 ise exd6 ve 4.Ke1 den sonra kaybediyor.)
  4. Fg5: Harika bir hamle. Açmaz Af6 hamlesi ile destekleniyor. 4…Vxg5: Siyahın başka çaresi yok.
  5. Af6+: Bu çatal veziri ve kısa zamanda da oyunu kazandırıyor.

 

Gördüğünüz gibi merkezdeki şah büyük bir zaaftır ve bu zaaftan faydalanabilmek için enerjik bir şekilde oynamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

scroll to top