MEB’in Sürekli Büyüyen Sanal Devi: EBA

MEB’in Sürekli Büyüyen Sanal Devi: EBA


EBA, Milli Eğitim Bakanlığının Fatih Projesi kapsamında eğitimi teknoloji ile bütünleştirmek ve öğretmen ve öğrencilere kaynak sağlamak amacıyla oluşturduğu “Eğitim Bilişim Ağı”nın kısa adı. Bu ağ MEB’in yatırımları ile sürekli büyüyor ve çok yakın bir zamanda bu ağ sayesinde öğretmenler internette başka yerlerde kaynak aramak zorunda kalmayacaklar gibi görünüyor. Bir hafta önce, Bakan Nabi AVCI’nın ikinci sürümünü tanıttığı EBA gerçekten ümit vaadeden bir proje.

Peki, bu proje içerisinde neler barındırıyor?

EBA sistemine girdiğimizde bizi Eba Ders (Vitamin eğitim portalından alınmış müfredata uygun düzenlenmiş içerikler), E-Dergi (okulların geliştirip paylaştığı dergiler), E-Kitap (Her ders ile ilgili ders kitapları ve yardımcı kitaplar), Video, Ses, Döküman bölümleri ile birlikte idealstüdyo,Etüdyo,Xerte gibi içerik geliştirme araçlarının bulunduğu İçerik Üretimi ve Tartışalım bölümlerini görüyoruz.

EBA aslen FATİH Projesiyle, okullara takılmaya başlanan akıllı tahtalara ve öğrencilere dağıtılan tabletlere uygun içerik üretmek için oluşturulmuş bir ağ. MEB, vitaminegitim, fem, .. gibi eğitim alanında hizmet veren büyük portallerle işbirliği yapıp bu portallerin içeriğini öğretmen ve öğrencilerle paylaşarak başladı işe. Tabii bu kadarla sınırlı değil, öğretmen dersi için ihtiyaç duyduğu, ses, video, görsel, kitap, dergi broşür gibi kısaca aklınıza gelecek her kaynağı bu ağda bulabilecek ve kendisi bu kütüphaneye katkıda bulunabilecek.

Eksikleri Nelerdir?
Başlıkta da dediğimiz gibi EBA daha yeni ve çok büyük bir sistem. Hızla geliştirilmekte ve gelecekte eğitimle ilgili elektronik her ihtiyacı karşılayacak düzeye gelecektir. Ama Şu anda bazı eksiklikleri olabilir bizce…
Örneğin, sistem içerisinde idealstüdyo,Etüdyo,Xerte gibi içerek üretmek için çok güzel aralar sunuyor ve Öğretmen bu araçları kullanarak etkileşimli içerikler hazırlayabiliyor. Lakin bu araçların sistemle entegrasyonunun tam olarak yapılabildiğini söyleyemeyiz. Öğretmenin bu içerikleri üretip derslerinde kullanabilmesi için mutlaka eba sistemine girmesi gerekiyor. İnternet şartlarının malum olduğu okullarımızda bu tabii zaman kaybı. Bunun yerine, öğretmene bu içerikleri en yaygın formatlar kullanarak dışarı aktarma (export) olanağı verilmeli.

Öğretmen, kendisine sunulan milyonlarca dökümanı indirip kullanmakta özgür ama bu dökümanları sistem içerisinde kendi müfredatına tam uygun hale getirip düzenleyebilmesi için uygun araçlar yok. Moodle, Efront gibi kurslar düzenleyebildiğimiz lms sistemlerinden bahsediyorum. Böyle bir sistemin eba ağına doğru bir şekilde entegre edilmesi şart. Yoksa bu dev depodan kendinize uygun içeriği bulup çıkarmak zor olacaktır. Vitamineğitim gibi kendini buna adamış eğitim sistemlerini hariç tutuyoruz elbette.

Her öğretmene bir web sitesi yapma olanağı verilmeli eba üzerinden. Böylece öğretmen okul dışında da faydalı bilgiler verebileceği, öğrencinin kolayca kendisini bulabileceği sabit bir alan edinecektir.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.