Materyal Avantajı – Normal Oynayın

Bir oyuncu materyal avantajına sahip olduğunda konumunun gerektirmediği bir şekilde oynamaya başlar ve sıradışı hamleler peşine düşebilir.Çoğu konumda materyal avantajından ziyade konum avantajını elde etmek ve muhafaza etmek önemlidir.

Aşağıdaki diyagramda, iki önemli durum var. Birincisi beyaz iki piyon üstün durumda ki bu oyun sonunu kazanmak için büyük bir avantajdır. İki tarafın da zıt taraflara rok yapmış olması da burada önemli de oyuncuların rakip şaha saldırabilme potansiyeli açısından önemli.

Buradaki ders ise şu; sadece bir iki piyon üstünlüğünüz varsa ve rakibiniz karşı saldırıya hazırlanıyorsa değişimler akıllıca değildir.


Burada beyaz materyal üstünlüğü olduğu için taş değişimi mantıklı gelebilir ama materyal üstünlüğü olmasaydı muhtemelen konumunu geliştirmeye çalışırdı. İşte bir kaç piyon üstünlüğü olduğu durumlarda ve rakibin karşı saldırı potansiyeli varsa konumsal olarak düşünmek gerekir yani taşlar eşit olunca ne yapıyorsak onu yapmamız gerekir, o da taşları geliştirmektir.

1.Af5 g6 2.Axh6+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

scroll to top