Bisiklet Sporu ve Kozan

Çevrenizde sık sık görmeye başlamışsınızdır; başında kaskı kulağında kulaklığı ile kimselere aldırmadan bisikletini süren kişilere. Bisikletçilik son zamanların hızla yaygınlaşan hobi ve sporu. Yaşamakta olduğum şehir Kozanda da bu spor hızla yaygınlaşmakta.

Kozan bisiklet sporu için çok avantajlı bir şehir. Çevresinde onlarca tarihi ve doğal güzellik barındırmakta ve bunların hepsi sadece bir bisiklet mesafesinde. Her zorluk derecesinde parkurlara sahip ve şehrin trafiğinden çıkıp kendinizi doğanın kucağına atmanız sadece dakikalar kalıyor.

Sevgili Hakan Akıllıoğlu ile bu sporu yaygınlaştırmak gibi bir misyon edindik ve bu konuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Amacımız burada bisiklet süren herkesin birbirini tanıması ve turları daha eğlenceli hale getirmek. Ayrıca her yaştan ve cinsten insanları bu sporda birleştirmek. Çünkü, bu spora başlamak için istekli olup sadece biraz teşviğe ihtiyacı olan çok insan var.

Kozanda Bisiklet Sürebileceğiniz Bir kaç Parkur:

1. Kozan – Anavarza: Anavarza antik kenti kozanın en değerli tarihi alanlarının başında geliyor. Oraya arabayla gidip gezmek güzel ama o yolu bisikletle alıp sonra anavarzayı gezmek daha bir zevkli. Kozandan anavarzaya kat etmeniz gereken yol yaklaşık 30 km ve hiç yokuş yok. Her tür bisikletle rahatlıkla gidebilirsiniz.

2. Kozan Kalesi: Kozan kalesi, mesafe olarak oldukça yakın ama bir o kadar tırmanması zor bir parkur. Kozanın herhangi bir yerinden gideceğiniz yol sadece bir kaç km. Ancak o yokuşu tırmanmak için oldukça idmanlı olmanız şart. Yine de zirvede ulaşacağınız ödül sizi fazlasıyla tatmin edecektir. O yorgunluğun üzerine içeceğiniz bir menengiç kahvesi ve muhteşem kozan manzarası.

Kozan Kalesi

3. Kozan Dağılcak: Kozan dağılcak arası yaklaşık 13 km. Yokuş ve inişlerden oluşan harika bir parkur ve orta zorlukta. Ve önünüzde bir kaç seçenek var, isterseniz asfalt yoldan gidip dağılcak mesire alanının tadını çıkarırsınız isterseniz baraj kenarındaki toprak yolları takip edip gerçek dağ bisikletçiliğinin tadını çıkarabilirsiniz. Sodes düşler alemindeki yürüyüş yolu da son gelen sellerden sonra harika bir dağ bisikleti parkuru oluşturmuş ve hepsinin sonu mesire alanına çıkmakta.

Kozan - Dağılcak Rotası

Kozan – Dağılcak Rotası

4. Kozan – Baraj – Acarmantaş – Kozan: Kozandan yola çıkıp, Sır Elif yokuşunu tırmandıktan sonra, yaklaşık 10 km lik bir baraj manzarasında pedallıyorsunuz. Sonra tırmanmanız gereken küçük ama zorlu bir yokuştan sonra Acarmantaş köyüne doğru pedal çevirmeden inebileceğiniz kıvrımlarla dolu yaklaşık 6 km niz var. Bucak köyünün cennet vadilerinde dinlenip balığınızı yedikten sonra kozana dönmeniz için tırmanmanız gereken dik bir yokuş ve almanız gereken yaklaşık bir 10 km yolunuz var.

Kozan - Acarmantaş Rotası

Kozan – Acarmantaş Rotası

Burada yazmakla bitiremeyeceğim onlarca rotasıla, kozan bir bisiklet cenneti olabilir. Bu ayrıca, kozana bir yük haline gelmeye başlayan trafik sorununa ve park alanına bir çözüm de olacaktır. Ne duruyorsunuz, hadi bisikletlerinize…

Facebook Kozan Bisiklet Gezginleri Grubu

Hakan Akıllıoğlu’nun Web Sitesi: Hayallerinizinde.Com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

scroll to top