Koruyucu Düşünme


Koruyucu düşünme demek önleyici düşünmek demektir. Yani rakibinizin bakış açısından düşünmek demek ve onun planlarını önlemeye çalışmak demektir. Satrançta düşünmek iki bakış açısını içerir; kendi planlarınız fikirleriniz ve tehditleriniz bir de rakibinizin planları, fikirleri ve tehditleri. Genelde ikincisini ihmal ederiz.

Şimdi aşağıdaki diyagrama bakalım. Beyaz iki piyon önde ve oyun sonuna gidip oyunu rahatlıkla kazanabilir. Ama daha iyi bir saldırı görebiliyor musunuz? Not, her zaman kendi fırsatlarınızı ve karşı tarafınkini göz önünde bulundurun.

1.Kc7 çok cazip geldi değil mi? Beyazın vezirini kovalayıp 7. satırdan matı aramak. Peki bu durumda beyazın karşı bir hamlesi olur muydu? 1…Kc5 e ne dersiniz? Bu hamleyle c7 karesindeki kaleyi açmaza alıyor ve tehdit ediyor. Kaleyi her iki şekilde de almak kaybediyor. 2.Kxc5 Vxb7 (vezir gidiyor); ve 2.dxc5 Vd1# (mat oluyor.) Diğer taraftan beyaz siyah veziri alırsa Kale c1 karesinden mat ediyor. 2.Kxd7 Kc1#

Satranç oyununda her zaman iki taraflı düşünmeliyiz. Bizim fırsatlarımızı düşündüğümüz kadar rakibin tehditlerini de hesaba katmalıyız.

Peki doğru hamle ne olurdu? Değişim!

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.