Konumsal Zayıflık Ne Demektir?

Konumsal zayıflıklar genellikle piyon yapıları tarafından belirlenir. Çünkü piyonlar en az hareket kabiliyetine sahiptir ve oyunun iskeletini oluştururlar. Bir piyon ya da oyuncunun kendi tarafındaki bir kare piyonlar tarafından savunulamıyorsa, bu bir zayıflık olabilir. Daha güçlü taşlar artık o kareyi koruma adına kısıtlanmışlardır.

Zayıflıklar genellikle; izole piyon, duble piyon ya da geri piyon şeklinde ortaya çıkarlar.

Aşağıdaki bulmacada, f6 ve f7 piyonları duble piyondur. Duble piyonların önündeki kareler başka piyonlar tarafından korunamadığı için zayıftır.

d6, f6 b7 piyonları geri kalmış piyonlardır. Diğer piyonların gerisinde olduğu için başka piyonlar tarafından korunamazlar. Yine bu piyonların önündeki kareler zayıf karelerdir çünkü rakibin herhangi bir piyonu orayı kontrol etmiyor.

Siyahın h7 piyonu ise izole piyondur. Tek başınadır, yalnızdır.

Sonuç olarak siyahın h6 f5 d5 b6 kareleri bozuk piyon yapısı sebebiyle zayıf karelerdir. Sizce beyaz bu durumdan nasıl faydalanabilir?

Bu tahta üzerindeki

Ad5, doğru cevap. Orası geri piyonun önündeki kare dolayısıyla korumasız. Beyaz vakit kaybetmeden atını o kareye getirmeli. At aynı zamanda vezire saldırdı ve vezirin kaçabileceği çok kare yok. e8 ve d7 kareleri ata çatal fırsatı veriyor.

Vh6, zayıf piyonlar sadece kendilerini ve bulundukları kareleri zayıflatmıyor, Şahı da aciz durumlara düşürebiliyorlar.

Sonuç olarak siyah zayıf piyon yapısı yüzünden bu oyunu kaybediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

scroll to top