Konumsal Saldırı

Her zaman rakibinizin şahına saldıramazsınız. Genellikle rakibiniz onu korunaksız bırakmaz. Böyle zamanlarda rakibinizde başka zayıflıklar aramalı avantaj kazanmak için konumsal faktörleri kullanmalısınız. Böylece oyunun ilerleyen zamanlarında şaha saldırmak için fırsat yakalayabilirsiniz. Şimdi aşağıdaki bulmacaya bakalım:

Görece sessiz bir konum. Piyon yapıları nerdeyse simetrik. Ama a7 karesinde tuzağa düşmüş olan atı farketmişsinizdir. Ama beyaz bu attan çok güzel bir şekilde faydalanıp konumsal olarak üstünlüğü ele alabilir. Nasıl?

Çözüme geçelim.

1.Vc2 Beyaz kontrolündeki c-dikeyini iyice kontrol altına alıyor böylece c7 karesinde tehlikeler yaratabilecek. 1…Ad7 Siyah bir taş geliştirmeye çalışıyor. Vc7 hamlesini durdurmanın bir yolu yok. Siyah 7. satırda zayıflıklara sahip ve olası bir vezir değişimi onun için tehlikeli sonuçlar yaratır. Bu arada değişim sonucunda beyazın kalesi 7. satırda kalacak ve orası belki de bir kale için en iyi yerdir.

2. Vc7 Vezir ya da değişilmesi durumunda kale siyahın konumunda kaos yaratıyor. b7,d7 ve e7 zayıf kareler ve hepsi baskı altında. 2…Fa8 Siyahın bu fili korumak için çok fazla güzel hamlesi yok 2…Vxc7 3.Kxc7 ölümcül bir çatala sebep oluyor.

3.Fxa6 Konumun başında şaha karşı herhangi bir tehdit yoktu ve şaha direk bir saldırı da olmadı ama gördüğünüz gibi bir kaç hamle sonrasında siyah şah çok zor durumlarda kalabilir. Satrançta çoğu saldırı savunmasız şaha karşı değil konumsal zayıflıklara karşı yapılır. Böyle konumsal saldırı tekniklerinde ustalaşmak usta olma yolundaki en önemli adımdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

scroll to top