Kompozisyonda Yardımcı Öğeler: Renk


Bugünkü yazımızın konusu ise siyah beyaz çekilmemiş her fotoğraf için önemli bir bileşen olan renk. Bu yazımızda renkler arasındaki ilişkiden bahsedeceğiz.

Renk, ışığın değişik dalgaboylarının gözün retinasına ulaşması ile ortaya çıkan bir algılamadır (wikipedia)

Fotoğrafçıların bir bölümü siyah beyazın anlatımdaki saflığını daha çok sevdiği için renkli yerine siyah beyaz fotoğraf çekmeyi tercih edeken, çoğunluk dünyayı gördüğümüz gibi yani renkli fotoğraflamayı tercih eder. Renk konu anlatımında ana unsur olabileceği gibi tamamlayıcı da olabilir. Renklerin dikkatsiz kullanımı ise fotoğrafı izleyenin dikkatini dağıtarak kompozisyon serimizde vurguladığımız belirginliği zedeleyebilir. Örnek fotoğraflara geçmeden önce renkler arası ilişkiden bahsedelim.

Renkler arasında ilişkiler

Renk teorisinde renkler üzerine tanımlar, kavramlar ve tasarım araçları hakkında bilgiler bulunur ve anlatımında renk çarkı adı verilen yapılar kullanılır.  1666 yılında Sir Isaac Newton’un ilk defa geliştirdiği renk çarkı, renkler arası ilişkileri göstermek amacıyla temel renkler üzerine inşa edilmiş, mantıksal düzenlenmiş renk serisine sahip dairesel yapılardır.
Farklı gösterimlerde ren çarklarına rastlayabilirsiniz.
Temel renkler: Başka renklerin kullanımı ile elde edilemeyecek ana renklerdir ve kırmızı, sarı ve mavi rengi içerir.
İkincil renkler: İki temel rengin karışımı sonucu oluşan renklerdir ve yeşil, turuncu ve mor rengi içerir.
Üçüncül renkler: Bir temel, bir de ikincil rengin karışımı sonucu elde edilen renklerdir. Sarı-turuncu, kırmızı-turuncu, kırmızı-mor, mavi-mor, mavi-yeşil, sarı-yeşil.
Renk çarkı ve renk çeşitleri
Benzer renkler: Renk çarkında yanyana yer alan üç renk benzer renkler olarak adlandırılır. Sarı, sarı-yeşil ve yeşil örnek olarak verilebilir.
Tamamlayıcı renkler: Renk çarkında birbirinin karşısında duran renkler tamamlayıcı renkler olarak adlandırılır ve azami kontrast için birlikte kullanılırlar. Kırmızı ve yeşil örnek olarak verilebilir.
Tamamlayıcı ve benzer renkler
Fotoğrafta konunuzun rengini ön plana çıkarmak için tamamlayıcı renkleri kullanabilirsiniz. Turuncu üzerinde yer alan kırmızı gücünü kaybedecekken, yeşil üzerinde yer alan kırmızı daha ön plana çıkacaktır.
'red n green' ©Saikat Biswas
Siyah beyaz fotoğrafta sadece belli nesneleri renkli bırakarak ya da renklendirerek o nesnelerin öne çıkmasını da sağlayabilirsiniz.
©Türkay Yılmaz

Renklerin anlamları

Renkler insanlar tarafından farklı şekillerde algılanır. Kimi renkler standartmış gibi dursa da farklı kültürlerde farklı farklı anlamlara sahip olabilir. Genel kullanılan renk anlamlarını anahtar kelimelerle vermek istediğimizde aşağıdaki listeye ulaşıyoruz.
Renklerin anlamları konusunda daha fazla bilgi edinmek isteyenler buraya (İngilizce ) bakabilirler.
  • Siyah: Ölüm, karanlık, zarafet, güç, gizem.
  • Beyaz: Mükemmeliğin rengi olarak adlandırılan beyaz saflık, ışık, temizlik, incelik ile bağdaştırılır.
  • Kırmızı: Ateş ve kanın rengi olan kırmızı enerji, savaş, tehlike, güç, tutku ve aşk ile bağdaştırılır.
  • Turuncu: Kırmızının enerjisi ile sarının mutluluğunu birleştiren turuncu, zevk ve gündoğumu ile bağdaştırılır. Turuncunun temsil ettiği kavramlardan bazıları ise mutluluk, yaratıcılık, başarı ve cesaretlendirmektir.
  • Yeşil: Doğanın rengi olan yeşil, iyileşme, uyum, tazelik ve doğurganlığı temsil eder. Güvenlikle de duygusal ilişkilendirilen yeşilin koyusu da parayı temsil eder.
  • Mavi: Denizin ve gökyüzünün rengi olan mavi, güven, sadakat, bilgelik, kendine güven, zeka ve gerçekle ilişkilendirilir.
  • Sarı: Mutluluk, canlılık, gençlik ve enerji ile ilişkilendirilir.
  • Mor: Krallık ile ilişkilendirilen mor, soyluluk, lüks, zenginlik ve  savurganlığı temsil eder.

©Y&E Bridal ©Chris Brasher

Chris’in araç çekimi üzerine güzel bir blogu var; ilgilenenler buraya bakabilirler.

'Half and Half' ©Shinichiro Saka Hotel Porta Fira 4 (Barselona) ©sbk_20d İzmir - Konak ©Görkem Erbilgin

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.