Kombinasyonlar – Motifleri Bir Araya Getirmek

Kombinasyon kelimesini daha önce de duydunuz. Tanımlar değişebilmekle birlikte, satrançta kombinasyon oyunun kaderini kesin bir şekilde değiştiren taktik diyebiliriz. Kombinasyonun temel noktası öldürücü hamleyi görene kadar kombinasyonun ilk hamleleri sizde bir etki uyandırmaz.

Bu bulmacada daha önce gördüğümüz iki motifi (Zayıf geri yatay ve saptırma) içeren bir kombinasyon göreceğiz. Bu bulmacada beyazın zayıf bir geri-yatayı var ama vezirin d1 karesini kontrol ettiğine dikkat edin. Ayrıca siyahın da zayıf bir geri-yatayı var. Hamle sırası siyahta, bu durumdan nasıl faydalanabilir?

Çözüm:

1.. Vb2 Siyah saptırma taktiğini uyguluyor. Eğer beyaz veziri alırsa Kd1+# mat oluyor.

2. Ve1 Siyah veziri Kd1# mat olacağı için alamaz. 2.Kd3 ile karşı atak yapabilirdi ama bu defa da siyahın 2..Vb1+ ile hem şaha hem de kaleye saldırarak kaleyi kazanırdı. Peki ya 2.Kc8? Bu defa da 2..Vb1+ ile vezirleri değişip sonrasında kaleyi alabilirdi. O yüzden beyaz hem geri-yatayını koruyup hem de kaleyi savunmayı seçiyor yalnız bu defa da vezir aşırı yükleniyor. 2..Vxc3 Beyaz vezir aşırı yüklü, aynı anda iki işi yapamaz.

3. Vxc3 Diğer türlü de bir kale geride ve ümitsiz bir durumda olacaktı. 3..Kd1+ Siyah beyazın zayıf geri-yatayına ulaştı ve sonraki hamlede mat eecek.

Tekbirkler, daha önceki derslerden aşina olduğunuz zayıf geri-yatay ve saptırma temalarını kullanarak bir kombinasyonu çözdünüz. Şunu unutmayın; birçok kombinasyon ya da taktik böyle bir kaç motifin birleşmesinden oluşur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

scroll to top