Karşıt Tarafa Rok 2

Taraflar zıt taraflara rok yaptığında zamanın ne kadar değerli olduğunu biliyoruz. Ancak bu durumlarda değerli olan bir şey daha var, merkezi unutmamak. Herhangi bir saldırının başarılı olması için merkezin yeterli derecede kontrol altında olması gerekir aksi takdirde merkezden gelecek bir karşı saldırı tüm planlarınızı alt üst edebilir.

Yine oyuncuların zıt taraflara rok yaptığı bir oyun var.  Siyah rakip şaha yönelen açık bir dikeye sahip. Siyah vezir de gelip direk b2 yi tehdit edebilir.Diğer taraftan beyazın siyah şaha saldırabileceği açık bir dikeyi yok. h dikeyini kullanarak yapabileceği bir piyon saldırısı da mümkün değil. Bu durumda beyazın yapabileceği tek bir durum var, merkezden karşı atak. 

Siz olsanız ne oynardınız?

  1. e5: Beyaz siyahın kanat saldırısının önemini azaltarak odağı merkeze yönlendiriyor. 1…dxe5 (1…Ae8 2.exd6 Axd6 3.Fxg7 Şxg7 4.Vd4+ hamlelerinden sonra kuvvet merkezinin değiştiğini görebilirsiniz. Beyaz merkezi kontrol ederken şah kanadından da her hangi bir tehditle yüzleşmek zorunda değil.)
  2. Fxe5: Şimdi beyaz hem b8 karesindeki kaleyi hem de siyah veziri istiyor. Siyahın vezirleri değişmek ve (zayıf piyonlar ve beyazın siyah karelerdeki üstünlüğünden dolayı)  zayıf bir oyun sonu ya da b8’deki kaleyi feda etmek arasında tercih yapması gerekiyor.

Beyaz bu merkezi hamleyi yapmasaydı şah kanadında ciddi tehlikelerle yüzleşecekti. Gördüğünüz gibi kanat saldırılarına doğru karşılık merkezi karşı saldırılardır. Merkez kareler tahtanın en önemli bölgesidir ve merkezi açmak güçlü bir kanat saldırısının bile bitmesine sebep olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

scroll to top