Karşı Saldırıyı Öğrenmek

Rakibiniz size saldırıyorsa her zaman saldırılara karşı savunma yapmak akıllıca olmayabilir. Bazen onun tehditlerine tehditlerle karşılık vermelisiniz. Bunun literatürdeki adı karşı-saldırıdır. Buradaki önemli nokta şu, sizin saldırınızın onunkinden güçlü olma zorunluluğu vardır.
Aşağıdaki bulmacada beyaz siyahı köşeye sıkıştırmış gibi duruyor. En son Va4 hamlesi ile de hem siyah kaleye saldırıyor hem de Kxf1 tehdit ediyor. (Siyah vezirle geri alamaz çünkü 2.Ke8 den sonra veziri kaybeder.)

Tüm bunlara rağmen siyahın güçlü bir karşı-saldırı fikri var, bakalım bulacak mısınız?

Cevap:
1. …Vg6 Siyah bu hamle ile kaleyi korumuş hem de Vxg2 den mat tehdidinde bulunuyor.
2. Kxf8 Beyaz bu hamle ile kendi planını uygulamaya koyuyor bakalım işe yarayacak mı? 2…Şa7 Siyah kaleyi alamaz çünkü sonrasında Kc8+ ile mat var.
3. Vxc2 Beyazın matı engellemek için tek şansı bu. 3…Vxc2

Siyah iki kaleye karşı vezir ve piyonlarla oyun sonuna giriyor. Öncesinde de taş eksikliği olduğunu hesaba katarsak siyah bu işten daha güçlü bir şekilde çıktı diyebiliriz.

Oyun içinde tamamen savunmaya odaklanmak ve sadece rakibin hamlelerine karşılık vermek iyi fikir olmayabilir. Bazen rakibin saldırılarına daha güçlü bir saldırı ile karşılık vermek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

scroll to top