Karl Marks Üzerine

Karl Marx

Karl Marx – Şu adama baksanıza, Dede Korkut’tan ne farkı var? 🙂

Toplum olarak en büyük hatalarımızdan birisi şudur bence; bize uymayan, kültürümüze ters bir durumla karşılaştığımızda, onu yaftalar, etiketler ve bizi bir daha etkileyemeyecek şekilde bir kenara atarız. O durum hakkındaki düşüncelerimizi artık hiç bir kuvvet değiştiremez. Dünya’da ne Tür etki bıraktığı, Zararlı yanlarının yanında faydalı yönlerinin de olup olmadığı bizi zerre kadar ilgilendirmez. Karl Marks bu duruma en büyük örneklerden birisidir.

Nesnel olarak baktığımızda, olumlu ya da olumsuz, fikirleriyle dünyayı etkilemiş, günümüz Dünyasının şekillenmesinde önemli katkıları olmuş bir düşünürdür. Bize göre ise, sakallı tipsiz, komünist, milyonlarca insanın ölmesinden sorumlu, dinsiz bir adamdır, ya da Yahudi’dir. Evet en önemlisi budur sanırım, dinsiz ya da Yahudi. Bizim kültürümüzde birinin Marksist olması küfürdür.

Ne yapmıştır bu adam, sanayi devrimi sonrası olacakları önceden kestirebilmiş, geleceğin Dünyasının nasıl olacağını ve nasıl olması gerektiği konusunda çoğunlukla isabetli tahminlerde bulunmuş, sonrasında gelecek bir Sürü düşünür ve devlet adamlarını etkilemiştir.

Sonuç olarak şunu öğrenmemiz gerekiyor sanırım, kendi kültür ve birikimimize güvenip, dünyayı kasıp kavuran fikirlerden korkmadan onları anlamaya çalışabilmek. Bunun için öncelikle kendimize güvenmemiz gerekiyor, sanıyorum ki fikirlerden, bilimden korkmamızın, onları etiketlememizin asıl sebebi bu kendimize güvensizlik.

Kendimize güvendiğimiz zaman dünyadaki tüm fikirlere kendimizi daha kolay açıp kendimizi daha çok geliştirme fırsatına kavuşacağız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

scroll to top