İnadına Sakin!

Gelişim psikolojisinde bir olgu vardır; bir çocuk yaramazlık yapıyorsa bunun sebebi vardır ve yüzde doksan da bu sebep ilgi çekmek için yapılan yaramazlıktır.

Ülkemizi yönetenlerin şu an takındığı tavır bu çocukların takındığı tavırla aynı, bunu bilerek ve isteyerek yaptıklarını bazen bizzat kendi ağızlarından duyarız. Örneğin:” Bir başbakan gündemi değiştiremiyorsa bıraksın…” gibilerinden.

Yayınlanan kasetlerin ne kadarı doğru, ne kadarı yanlış bilemeyiz ama görünen şu ki verdiğiniz ilgi yaramaz çocuğun yaramazlıklarını pekiştiriyor ya da bu ilgi kişinin işine geliyor ki yaptıklarının dozunu aşırı derecede artırıyor.

Psikoloji açısından yapılacak şey basit, karşınızda böyle biri varsa görmezden gelirsiniz ve davranışın sönmesini beklersiniz. Duruma uyarlarsak, anlaşılan o ki istenen insanların kutuplaşması, sokakların savaş alanına çevrilmesi ve böylece gerçeklerin üstünün örtülmesi. Oyuna gelmemek için de inadına sakin ve bilinçli olmak gerekiyor. Olayları dışardan analiz etmek ve kolayca taraf seçmemek hatta hiç taraf seçmemek gerekiyor.

Çünkü, baş döndürücü bir hızla gelişen gündemden çıkan tek gerçek sonuç şu: Bir oyun oynanıyor ve oyuncuların hiçbiri masum değil. Yenmek için de her yolu mübah görüyorlar…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: