“Hotel California” Şarkısının Hikayesi

Bazı şarkılar vardır, siz bir kere dinlersiniz ama o şarkı daha sonra hayatınızın her anında, gerçekten dinliyormuşsunuz gibi size eşlik eder. Arkadaşlarınızla sohbet ederken, yürürken, koşarken, güzel bir manzarayı seyrederken, düşünürken o şarkı arka planda olanca canlılığı ve güzelliği ile eşlik eder. Bu şekilde dinlediğim şarkılardan bir tanesi, Bob Dylon ve Johny Cash in birlikte söyledikleri, ” Girl from the north country” şarkısıdır. Yine Metallica’dan “Enter Sandman” bu duruma örnek verebileceğim şarkılardan. En son beni bu moda sokan şarkı ise, Eagles’dan “Hotel California”. Bir hafta içinde çok fazla dinledim ve nerdeyse artık rüyamda bile bu şarkıyı görüyorum. Bu kadar iç içe olunca da ister istemez, şarkıda anlatılan bu otelin hikayesini merak ettim.

“Hotel California” Şarkısının Hikayesi

Şarkının sözlerinde geçen hikaye, bilmeyenler için özetle şöyle: Bir adam çölde arabasıyla yolculuk yapmaktadır, yorulduğunu hissettiği anda uzaklarda bir otel görür ve bu otelde geceyi geçirmek ister. Bu bizim meşhur “Hotel California” dır. Otele girer, bir kızla karşılaşır ama otel çok tuhaf bir oteldir. Olanları görünce bir süre sonra otelden çıkıp gitmek ister ve ona şu cevap verilir; İstediğin zaman hesabı kapatabilirsin ama asla ayrılamazsın”.

Hotel California
On a dark desert highway
Cool wind in my hair
Warm smell of colitas
Rising up through the air
Up ahead in the distance
I saw a shimmering light
My head grew heavy, and my sight grew dim
I had to stop for the night
There she stood in the doorway
I heard the mission bell
And i was thinking to myself
This could be heaven or this could be hell
Then she lit up a candle
And she showed me the way
There were voices down the corridor
I thought i heard them say

Welcome to the hotel california
Such a lovely place
Such a lovely place (background)
Such a lovely face
Plenty of room at the hotel california
Any time of year
Any time of year (background)
You can find it here
You can find it here

Her mind is tiffany twisted
She’s got the mercedes bends
She’s got a lot of pretty, pretty boys
That she calls friends
How they dance in the courtyard
Sweet summer sweat
Some dance to remember
Some dance to forget
So i called up the captain
Please bring me my wine
He said

We haven’t had that spirit here since 1969
And still those voices are calling from far away
Wake you up in the middle of the night
Just to hear them say

Welcome to the hotel california
Such a lovely place
Such a lovely place (background)
Such a lovely face
They’re livin’ it up at the hotel california
What a nice surprise
What a nice surprise (background)
Bring your alibies

Mirrors on the ceiling
Pink champagne on ice
And she said
We are all just prisoners here
Of our own device
And in the master’s chambers
They gathered for the feast
They stab it with their steely knives
But they just can’t kill the beast
Last thing i remember
I was running for the door
I had to find the passage back to the place i was before
Relax said the nightman
We are programed to recieve
You can check out any time you like
But you can never leave

Otel California
Karanlık bir çöl otoyolunda,
Serin rüzgar saçlarımda
Colitaların sıcak kokusu,
Yükseliyor havaya
İleride bir mesafede,
Parlak bir ışık gördüm
Ağırlaştı başım ve bulanıklaştı görüşüm.
Gece için durmalıydım
Orada, kapının önünde durdu
Görev zili duyuldu
Ve kendi kendime düşünüyordum ki
‘cennet de olabilir bu, cehennem de’
Sonra bir mum yaktı
Ve bana yolu gösterdi
Koridor boyunca sesler vardı
Sanırım şöyle dediklerini duydum onların:

California oteline hoşgeldiniz
Ne kadar hoş bir yer
Ne kadar hoş bir yer
Ne kadar hoş bir çehre
Bir çok oda var otel california da
Yılın herhangi bir zamanı,
Bulabilirsiniz burada..

Aklı “tiffany-dalgın”
“mercedes kavisleri”
Bir sürü tatlı çocukları vardı,
Arkadaş diye çağırdığı
Sahnede nasıl dansettikleri,
Tatlı yaz teri
Bazı danslar hatırlamak içindir,
Unutmak içindir bazısı
Böylece hatırlattım kaptana
‘lütfen şarabımı getirin bana’

O dedi ki; “o ruhu yakalayamamıştık 1969 dan bu yana”
Ve o sesler çok uzaklardan çağırıyor hala
Uyandırır seni gecenin ortasında
Sadece onların şunu demelerini duymaya…

California oteline hoşgeldiniz
Ne kadar hoş bir yer
Ne kadar hoş bir çehre
Otel california’da yaşarlar şaşaa içinde
Ne kadar güzel bir sürpriz,
Getirir bahanelerinizi

Aynalar tavanda
Buzda pembe şampanya
Ve o dedi ki;
“burada hepimiz sadece mahkumlarız,
Kendi düzeneğimizin”
Ve ana salonda
Ziyafet için toplandılar
Çelik bıçaklarıyla onu doğradılar
Fakat canavarı öldüremezler
Hatırladığım son şey,
Benim kapıya koştuğumdu
Geçidi tekrar bulmalıydım.daha önce bulunduğum yere açılan
“rahatla” dedi adam
Varmak için programlandık
İstediğin zaman kontrol edebilirsin
Ama ayrılamazsın asla!

Şarkının hikayesini merak eden bir tek ben değilim. Şarkı ilk çıktığından beri şarkının hikayesi hakkında sorular sorulmuş ve bu konuda bir sürü de efsane üretilmiş. Bu efsaneler şunlar:

Hotel California Yangın Hikayesi

1969 yazında hikayenin kahramanı olan adam uzun bir seyahate çıkar. Ve yolu California’dan geçerken dinlenmek için Hotel California’yı bulur. Ufak sevimli bir oteldir. Sıcak bi havası vardır. Bir odaya yerleştirilir. Oteldeki ikinci gününde, odasının hemen yanındaki odada kalan kızla tanışır, arkadaş olurlar. Birlikte gezmeye başlarlar, çok fazla zaman geçmeden birbirlerine aşık olurlar ve tatili Hotel California’da birlikte geçirmeye karar verirler. Çok severler birbirlerini, bütün bir yaz hep beraberdirler. Otelin sıcak insanları, sevimliliği sadeliği onları çok etkilemiştir. Unutamayacakları bir yaz yaşarlar.

Yazın bitiminde bir karar vermek zorundalardır ayrılık için. Ve şöyle derler ‘ Eğer bir sene sonra birbirimizi unutmaz ve yine bu kadar çok sevecek olursak, gelecek yazın ilk gününde (tanıştıkları günü kastederek) Hotel California’da buluşacağız ‘ diyerek sözleşirler. O zamana kadar birbirlerini hiç aramayacaklardır. ( bu aşk bir yaz aşkımı yoksa gerçek bi aşk mı anlamak için yaparlar bunu)…

Tam bir sene geçmiştir. Adam sözleştikleri gibi bir sene sonra otelde buluşmak için yola çıkar. Tanıştıkları ilk gündür o gün. yol uzundur bitmek bilmez adam için ve sonunda California’ya varır. Otelin oraya geldiğinde kapkara bi bina bulur..otel bir gün önce yanmıştır…Hemen sevdiği kıza haber vermek ister. Onunda gelmiş olabileceğini düşünerek olması muhtemel yerlere bakar. Ancak bulamaz. Ve sonunda çok acı birşey öğrenir ve bu şarkı ortaya çıkar. Acı gerçek ne mi? Sevgilisi süpriz yapmak için bir gün önceden otele gelmiştir. Ve çıkan yangında ölmüştür…

Hotel California Şeytanla İlgili Hikaye

BU sarki gercekten de hala dinlenebilene cok guzel bir sarki olmakla beraber sanilanin aksine bir ask hikayesinden cok aslinda seytan – kilise – uyusturucu -seks uzerine oturtulmustur. soyle ki;
“She’s got the Mercedes bends, She’s got a lot of pretty, pretty boys” burada bahsedilen kizin bir hayat kadini olmasi soz konusu,

“Welcome to the Hotel California, Such a lovely place” bu tarz kisiler baz alindiginda kotu olarak nitelendirecegimiz yer o turde yasam tarzi olan kisiler icin cok guzeldir.

“So I called up the Captain Please bring me my wine. He said “We haven’t had that spirit here since 1969.” Seytanin kilisesi 1969 yilinda California’da bulunmustur ve sarap her zaman Hz. isa’nin kanini sembolize etmistir, ve “we haven’t had that spirit” ile isa’nin veya tanrinin ruhu sembolize edilmekte ve seytanin yeri oldugu icinorada bulunmadigini belirtmekte.

“Mirrors on the ceiling, Pink champagne on ice.” Yine burada da seytanin kilisesindeki olumsuzlugu, fahiseligi, sehveti vb. ifade edilmek istenilmistir.

“And she said ‘We are all just prisoners here Of our own device” kizin dedigi gibi orada hepsi hapistir cunku ne zaman ki seytanla bir sozlesme imzalarsan bu iptal edilemez geri donusu olmayan bir yoldur ve o pisligin icine batmislardir.

“Last thing I remember I was running for the door, I had to find the passage back to the place I was before” Burada adam tum o seytani islerin icinde bulunmak istememekte ve cikmaya calismaktadir.

“Relax said the nightman, We are programed to recieve. You can check out any time you like, But you can never leave.” Cok gizli orgutlere giris icin insanlari belli bedelleri odemesi veya odemeye hazir olmasi gerekmektedir. Burada soylenen “You can check out any time you like, But you
can never leave” iste bu da Cain’in seytanla yaptigi olumcul sozlesmeyi belirtiyor ve sirrin sonsuza kadar korunmasi soz konusu olan. yani bir defa giris yapildiktan sonra tek cikis yolu olumdur olumden baska o gruptan ayrilmanin mumkun olmadigi vurgulanmistir.

Hotel California – Aşk Hikayesi

Hazin bir hikayesi vardir bu sarkinin, birbirlerine cilginlar gibi asik olan iki gencin hikayesidir bu sarki aslinda, bu iki gec birbirini cok seviyordur, leyla ile mecnun misali, fakat aileleri karsidir bu beraberlige, bu iki genc sik sik bulusup bu otel odasinda birlikte olurlar, bir gun birbirlerine soz verirler,bulusma yerine gelmemelerinin tek sebebi olum olmalidir diye, yalnizca birbirlerini seveceklerine dair, yine boyle bir gunde kiz onceden gelir otel odasina, bekler bekler ama cocuk gelmemistir, oysa soz vermistir ona, kiz;cocugun soylediklerini dusunur bir an ve caresiz bir sekilde ne yapacagini dusunur, bekler,bekler bekler, ama kimseler gelmemistir, oysa cocuk gec kalmistir ve kostura kostura sevgilisinin yanina yetismeye calisir, bir trafik kazasi yapar bu sirada ve hayatini kaybeder, kiz ise onsuz yasamaktansa olmeyi tercih eder ve ona soz verdigi gibi yanina gider, asar otel odasinda kendisini, hayatina son vermeden evvelde otel odasinin kapisina bu sarkinin sozlerini yazar.uzunca bir sure bu otelin odasi kimselere kiralanmaz, birbirini seven iki gencin anisina, gunun birinde eagles cikagelir , o otelde kalmak ister fakat bos oda yoktur, bos olan tek oda bizim iki sevgilinin odasidir, resepsiyondaki kiz durumu izah eder, bu odanin hikayesini anlatir, eagles bu odayi gormek ister, cikarlar odaya, hicbir seye dokunulmamistir, kapinin arkasinda bu sozleri goren eagles hikayesindede etkilenmistir ve sarki yapar bu sozleri…..yuzyilin sarkisi olur sonra bu sarki.

……..

Bunun gibi belki onlarca hikaye vardır. Belki hepsinin de haklılık payları vardır. Ama şöyle de bir durum var, bu soru şarkıyı yazan kişilere de soruluyor ve tamamını tek tek açıklamasalar da, şarkının hikayesi konusunda ip uçları veriyor.

Mesela şarkının yazarlarından Don Henley: “Hepimiz, orta sınıf orta batı çocuğuyuz, California bizim için Los Angeles’taki yüksek hayat demekti.” diyor.

Yine Glenn Frey:” Bu kayıt başarının bel altını, cennetin karanlık tarafını keşfeder. O zamanlar Los Angeles’ta yaşadıklarımız da bunlardı. Bu, o yüzden bildiğimiz tüm dünyayı anlatan bir metafor oldu. Ve sadece bu metaforun adını “Hotel California” koyduk, çevrede olup biten herşeyi içine alan bir mikrokosmosla birlikte.”

Yine bir televizyon programında, Henley e “Şarkının hikayesi nedir?” diye sorulduğunda; Bu şarkı Amerikan rüyasının karanlık tarafı ve bildiğimiz amerikadaki aşırılıklar hakkındadır.” diyor.

Tüm bu ipuçlarını bir araya getirdiğimizde, şarkının bir hikayesi yok. Adamlar Amerikanın o günkü durumunu eleştirmek için oturup mikrokosmos oluşturmuşlar ve eleştirecekleri herşeyi de yine metaforlar aracılığıyla bu küçük evrene yerleştirmişler. O zamanlarda, California, bizim istanbul gibi benzer değerleri temsil ediyor tabii. Bir de adamların yaşadığı bölge California otellerinin reklamları ile dolu olunca, oluşturdukları evrenin adını “Hotel California” koyuyorlar.

Geriye, şarkının içindeki detayları açıklamak kalıyor ama o kadar da kolay bir iş değil. Oraya geldiğiniz de Eagles ın dönemin seks ve uyuşturucu alışkanlıklarının yanında müzik trendlerini de eleştirdiklerini kolayca çıkarabiliyoruz.

Sonuç olarak hakkında bu kadar efsane uydurulmuş bir şarkı, kendisi efsane olmuş….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

scroll to top