High Key – Low Key Fotoğraf Ne Demektir?


Temel olarak ışıklandırma ile ilgili bir terim olarak ortaya çıksa da high key – low key artık bir fotoğraf çekim tekniği olarak görülmekte ve aslına bakarsanız fotoğraf türüne de ismini vermektedir. Peki high key yada low key fotoğrafçılık nedir?

Açıklamak gerekirse high key beyaz ve tonlarının aşırı şekilde kullanıldığı, konunun hiç bir gölge tarafının olmadığı fotoğraf türüdür. Low-Key ise tam tersi olarak, daha çok siyah tonlarının kullanıldığı, konunun çok az bir kısmının açık tonlarda olduğu fotoğraf türüdür.

High Key Fotoğraf

Tabi ki ışıklandırma ile ilgili çok teknik detaylar verilebilir, mesela high-key fotoğrafçılığı genellikle stüdyo ortamında yapılabilen bir türdür. Temel olarak dört tane ışık kaynağınızın olması gerekir. Bir ana ışık, iki tane de konunun arka planını aydınlatmak için bir tane de konunun koyu tarafını aydınlatmak için. Arka planın komple beyaz olması gerektiğini hatırlatma gereği duymuyorum.

Diğer taraftan low-key fotoğrafçılık için koyu hatta siyah bir arka planla birlikte tek bir ışık kaynağı yeterlidir.

Low Key

Özellikleri

Tabii ki konu sadece ışık değildir. Fotoğrafın yansıttığı duygular da önemli. High key fotoğraf iyimser ve neşeli bir havaya sahipken low key bir fotograf gizemli ve dramatik bir ruh halini yansıtır. High key ve low key fotoğrafların temel özellikleri şu şekildedir;

High Key

  • Beyaz ve tonlarının hakimdir.
  • Siyah ve tonları çok az miktarda bulunur.
  • İyimser, neşeli, genç, bol ışıklı ve havadar bir duygu verir.
  • Genellikle portre, yenidoğan düğün fotoğrafçılığında tercih edilir.

Low Key

  • Bol miktarda siyah tonları ve  gölgeler içerir.
  • Çok az miktarda beyaz ve orta tonlar vardır.
  • Işığı çarpıcı bir zıtlık elde etmek için kullanır.
  • Dramatik ve gizemli bir duygu oluşturur.

High Key Fotoğrafçılık Tüyoları

Temel olarak iyi bir high key fotoğraf elde etmek istiyorsanız sağlam ışıklandırmaya sahip bir stüdyoya sahip olmanız gerekiyor. Bu da bir tane dolgu ışığı, arka plan için iki ışık (ana ışıktan bir durak daha parlak olmalı), ve dolgu ışığın iki katı parlaklığındaki bir key light.

Pastel renklerde bir arka plan ile de güzel fotoğraflar elde edilebilse de high key fotoğrafçılıkta arka plan beyaz tercih edilir. Modelin kıyafeti arka plan üzerinde çok etkili olmasa da model üzerinde de beyaz tonlarında kıyafet olması tercih edilir.

Stüdyonuz yoksa bu high key fotoğraf çekemeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Doğal ışık kullanarak da her zaman bu çeşit fotoğraf çekebilirsiniz. Yapmanız gereken kapalı bir hava kovalamak.

Low Key Fotoğrafçılık Tüyoları

Stüdyoda low key fotoğraf çekebilirsiniz ama bu defa tek bir ışık kullanmanız yeterlidir. Arka plan da siyah ya da tonlarında olmalıdır.

Doğal ışık ortamında da bu tür fotoğrafı kolaylıkla çekebilirsiniz. Kapıdan gelen ışık ya da pencere ışığı bu iş için idealdir.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.