Hiç Yaşanmamış Bir Hatıra

Baharımsı bir mevsimin ortasındayım belli. Öyle ki, yenilikten kaynaklanan tüm heyecanlar solmuş, yerini sessiz bir doygunluk almış. Her şeyin sonunda yaşanan o ayrılıkımsı hüzünlü duygu da yok. Geçmişten gelen bir yük de yok, geleceğe dair ümitlerin getirdiği stres de. Durgunluk var, sessizlik var, belki biraz yalnızlık var ama huzur var.

Durup durup bir mekana uğruyorum. Adres belli, sokak belli ama mekanın kendisi yok gerçekte. Ama her gün gidiyorum oraya, daha doğrusu gittiğimi hatırlıyorum, hatırladığımı da birebir yaşıyorum. Mekanın bir özelliği yok, benden başka çok bir müşterisi de yok. Tek başıma gidiyorum, bir köşeye oturup kahvemi içiyorum, bazen yemeğimi yiyip uzun uzun oturduktan sonra kalkıyorum. Çalışanlar ilgisiz ama sanki aslında benim farkımda bile değiller, servis yaptıkları anların dışında.

Rüyamda, tüm bunları daha önceden yaşamış olduğumu hatırlıyorum ve hatırladıkça da tarifi imkansız bir mutluluk ve huzur duyuyorum. Ama tüm bunları yaşadığımı rüya ediyorum sadece, rüya diyorum. Yaşanmamış bir hatıranın rüyasını görüyorum. Sokaklar aynı, caddeler, şehir hepsi gerçekte var ama öyle bir mekan asla olmadı o adreste. Acaba diyorum, bu rüya neyin nesi?

Freud, gelse şöyle piposunu tüttürerek nasıl yorumlardı diye düşünüyorum. Hangi anılar, geçmişten kalan tetikliyor bu rüyayı. Çocukluğumun hangi yaz kokulu anlarını hatırlatmaya çalışıyor id denilen pislik.

Modern psikoloji ne derdi acaba? Hangi sinirler taşıdıkları hatıra yüklü elektrik enerjisini rastgele birbirine dokundurdu ben uyurken. Hangi tesadüflerin ürünü bu huzur.

You May Also Like

About the Author: Ümit YAŞAR

Eğitim Fakültesi Mezunu, Sosyoloji okuyor. Psikoloji, sosyoloji ilgi alanı. Bisiklete binmeyi, tenis oynamayı ve fotoğraf çekmeyi sever.

2 Comments

  1. Huzur, istiyorsan gerçek olmasina luzüm yok düşlediklerinin..hayal etmek kafidir… Öyle kalabalığa da gerek yok,kendin olunca ve olmak istedigin yerde hissediyorsan huzurun tam ortasindasin demektir.

    1. Huzur da, mutluluk da insanın kendi içerisindedir çoğunlukla haklısınız. Benim burada tasvir etmek istediğim görmüş olduğum bir rüyaydı. Yorum için teşekkürler 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir