Hafif Taşların Gelişimi

Satrançta bir taşı geliştirmek demek onu oyuna dahil etmek, saldırıya hazır hale getirmek demektir. Prensip olarak taş geliştirmeye hafif taşlarla başlanır. Hafif taşlarla öncelikli olarak at ve fili kastediyoruz.

Ağır taşlar, yani vezir ve kaleler ise en son geliştirilir.

Örnek bir açılışı inceleyelim, Satranç efsanesi Kasparovun taşlarını nasıl geliştirdiğini görelim:

Önemli maçları incelediğimizde nerdeyse tüm maçlarda hafif taşların önce oyuna sokulduğu görülmüştür. Bazen vezir daha önce oyuna dahil edilebilse de, kalenin oyunun başında saldırıya dahil olduğu çok nadirdir.

Peki, diyelim ki vezir ve kaleleri erken oyuna dahil etseydik, onları daha önce geliştirseydik ne olurdu?
Bu durumda rakibin bu taşları sıkıştırıp alma riski doğardı ayrıca biz taşımızı sürekli geri çekmekten diğer taşlarımızı geliştiremezdik. Şu örneği inceleyelim:


Bu younda savaşa girmekte acele eden bir vezirin nasıl cezalandırıldığını görüyoruz. Bir önceki Kasparov örneğinde en son oyuna sokulan vezir bu örnekte hemen oyuna sokuluyor ve çok kötü şekilde cezalandırılıyor.

Özetlemek gerekirse;

Oyuna hafif taşları geliştirerek başlamalıyız. Bunun için ideal ilk hamle e4 d4 piyonlarının oynanmasıdır çünkü fillerin önünü açar.

Ağır taşları en son geliştirmeliyiz çünkü onları önce oyuna soktuğumuzda rakip hafif taşlarla onları sıkıştırmaya çalışacak ve bu arada taşlarını geliştirecek biz ise sürekli geri kaçmaktan diğer taşlarımızı oyuna sokamayacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

scroll to top