Günlük hayatta beyninizi mutlu edecek basit alışkanlıklar!

Bu bilimsel önerilerle günlük yaşamın koşuşturması içerisinde beyninize pozitif katkı yapabilir, beyninizin dopamin salgılamasını sağlayarak küçük mutluluklar yaşayabilirsiniz. İşte beyninizi gülümsetecek öneriler:

Müzik

Hayatınızın güzel anlarından kalan onları hatırlatacak müzikler dinlemek pozitif bir zihinsel durum oluşturur.

Gülümsemek
Mutlu olduğunuzda gülümsersiniz ama tersi de doğrudur. Yani gülümsediğinizde de beyninizin mutluluk veren kısımları harekete geçer.

Hedefler

Günlük hayatın koşuşturmasından bunaldığınızda ya da sıkılınca uzun dönem planlarınızı düşünmek beyninizin dopamin salgılamasını sağlayıp rahatlatıp mutluluk verebilir.

Uyku
Depresyon uyku alışkanlıklarınızı bozabilir ama tersi de doğrudur. Düzensiz ve kalitesiz uyku depresyona sebep olur. Gündüz ışıkta kalıp gece karanlığa maruz kalarak kaliteli uyku uyuyabilirsiniz. Bu da karşılığında mutluluk verecektir.

Yürümek
Egzersiz ve gün ışığında kalmak beyninizin seratonin salgılamasını sağlar. Uyku düzenize de katkıda bulunuz. Bir taşta iki kuş.

You May Also Like

About the Author: Ümit YAŞAR

Eğitim Fakültesi Mezunu, Sosyoloji okuyor. Psikoloji, sosyoloji ilgi alanı. Bisiklete binmeyi, tenis oynamayı ve fotoğraf çekmeyi sever.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir