Güç Oluşturmak

Piyonlar ve diğer taşlar birlikte çalışmalılar. Taşlarınızı hızlı bir şekilde aktif görünen karelere yerleştirmek yeterli değildir. Onları piyonlarla koordineli bir şekilde yerleştirmek gerekir. Böylece plan yapmak mümkün olur.

Siyahın b7 karesindeki atı aktif bir şekilde yerleştirilmemiş, aynı zamanda c8 filinin de önünü kapıyor. Yolunda gitmeyen bir şeyler var gibi. Bir şeyler yapılmalı. Atın yeni yerinin diğer taşlarla koordineli olması ve bir güç oluşturması gerekiyor.

  1. f5: Siyah atını direk f6 karesine getirebilirdi ama önce f-piyonunu sürmesi gerekiyor bu şekilde atın gerisinde sıkışmamış olacak ve oyuna aktif olarak katılabilecek. Tek başına at beyazın konumunda herhangi bir tehdit oluşturmuyor. e4 piyonu beyazın f2-f3 sürmesiyle kolaylıkla savunulabiliyor. Ancak önce f5 piyonunun oynanması ile siyahın e4 piyonuna olan baskısı artıyor ve ayrıca g5-g4 hamlesiyle birlikte f4 oynama fırsatını da yakalıyor. Siyahın tüm planı bu; f5 ve sonrasında atı piyonun arkasına getirmek. Bir piyonun arkasına saklanmış atın saldırı gücünün çok fazla arttığını unutmayın.
  2. Af6: Güç oluşturmanın tipik bir yolu. At piyonun önünde hem piyonu engellemiş hem de zayıf olurdu ama at ile piyonun koordineli çalışması ile orada bir güç oluşturuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

scroll to top