Fujifilm Fujinon XF 16-55mm F2.8 R LM WR Lens

Fujifilm‘in fotoğrafçılık alanında farklı ve güçlü yönleri var. Tüm Türkiyede kendi mağazalarını açıyorlar ve bu mağazalarda fotoğrafçılık atölyeleri düzenleyip fotoğraf severleri hem sosyalleştiriyor hem de kendi makine sistemleri hakkında bilgi veriyorlar. Bu kadarla da yetinmeyip eğer denemek istediğiniz herhangi bir makine ya da lens olursa denemeniz için size veriyorlar. Ben de bu hizmetlerinden yararlanıp Fujifilm  Fujinon 16-55mm F2.8 R WR lensini kısa bir süreliğine de olsa deneme şansı elde ettim.

Eğer daha önce “düğün fotoğrafçılığı için lens tavsiyesi” gibi bir arama yaptıysanız muhtemelen bütün arama sonuçlarındaki tavsiyelerde en üst sıralarda 24-70 f 2.8 seçeneğini görmüşsünüzdür. Bu zoom aralığı hem geniş açı hem de uzak odak mesafesi gerektiren çekimler için idealdir. Sabit F 2.8 diyafram aralığı da her zoom seviyesinde yeterli alan derinliğini sağlar. Dolayısıyla bu lensler düğün fotoğrafçılığında sıkça kullanılır ve tavsiye edilir. Ancak bu lens aralığı full frame (tam çerçeve) makineler için gereklidir. Daha küçük sensöre sahip crop çarpanlı makinelerde bu oran 16-50 gibi bir aralığa tekabül eder ve bu aralıkta profesyonel seviyede sabit diyafram aralığına sahip lens bulmak kolay değildir.

55mm f2.8 Bokeh Etkisi

Fujifilm bu boşluğu görmüş olacak ki Fujinon 16-55 f 2.8 lensini geliştirmiş. Fujifilm X serisi aynasız makineler için geliştirilen bu lens profesyonellerin bu alandaki ihtiyaçlarına yönelik geliştirilmiş. Yoksa Fujifilmin bu odak uzaklığına yakın 16-50 ve 18-55 mm lensleri mevcut.

Gelelim bu lensin özelliklerine. Benim ilk gözüme çarpan boyutu ve ağırlığı. Fujifilm lens serisinin içinde sanıyorum en ağır ikinci lensi. Ancak amacınız profesyonellikse ağırlık tabii ki önceliğiniz olamaz. Fotoğraf kalitesi ve keskinlik bu lensin size vaad ettiği en önemli iki özellik.

Teknik Veriler:

ADI XF16-55mmF2.8 R LM WR
LENS MİMARİSİ 17 element 12 grup (3 apherical ve 3 extra low dispersion elements)
LENS ARALIĞI f=16-55mm (Tam kare karşılığı 24-84mm)
GÖRÜŞ AÇISI 83.2°- 29°
EN YÜKSEK AÇIKLIK F2.8
KÜÇÜK AÇIKLIK F22
DİYAFRAM BIÇAKLARI 9 adet, yuvarlak uçlu
AĞIRLIK 655g
FİLTRE ÇAPI ø77mm

Zoom ve odaklama konusunda sessiz ve hızlı. Fujifilm bu lensinde linear motor teknolojisini kullanmış,  yani, lensiniz kullandığı manyetik alan sayesinde hızlı ve doğru netleme yapabiliyor.

Lensin en yüksek diyafram aralığı  F2.8. Bu harika portreler çekmek ve düşük ışıkta fotoğraf çekmek için yeterli. Sabit odaklı lenslerde çok daha büyük diyafram aralığına ulaşabiliyorsunuz ama malesef açı konusunda kısıtlısınız. Bu lens sabit f2.8 diyafram aralığı sayesinde sanki size 16 mm den 55 mm ye kadar prime lensler sunuyormuş gibi düşünebilirsiniz. Bu lensin 55mm deki bokeh kalitesi de portreler için yeterli.

Fujinon XF 16-55mm ile portre

Bu lensin size sunduğu bir diğer güzel özellik de hava koşullarına dayanıklı dizayn edilmesi. Bu özellik sayesinde hem makinenizin içine toz kaçması gibi istenmeyen durumlara karşı korunma sağlanmış hem de eksi 10 derece gibi soğuk havalarda bile çekim yapabilmenize imkan sağlanmış.

Renk, Keskinlik, Bokeh

Lensin malzeme kalitesi ise Fujifilm’in şanına yakışır biçimde. Lensle ilgili eleştirilen durumlardan bir tanesi, imaj sabitleme özelliğinin olmaması ama bu odak mesafesinde çoğu fotoğrafçının ihtiyaç duymayacağı bir lens.

Sonuç olarak kullanmaktan zevk duyduğum bir lens oldu. Yakın zamanda satın alma şansım olmasa da umarım ilerde tekrar kullanma şansım olur. Eğer fujifilmden sadece bir lens alma şansım olsa bu lensi tercih ederdim. Tüm ihtiyaçlarınıza cevap verecek harika bir lens.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

scroll to top