Fotoğrafçılıkta Sensör nedir? Sensör Çeşitleri; CMOS, CCD ve Live Mos


Fotoğraf makinesi alma derdine düştüyseniz, açıklamalar kısmındaki sensörle ilgili detayları da farketmiş olabilirsiniz. Bu yazıda sensör nedir sorusunu cevaplayıp bu kısaltmaların ne anlama geldiğine bakacağız.

Sensör Nedir?

Eski fotoğraf makinelerinde film vardı bilirsiniz. Işık filmin üzerine düşer, biz de o filmi bir dizi işlemden geçirerek filmin üzerine yansımış olan fotoğrafı kağıda aktarırdık. Sensör modern dijital makinelerde bu filmin işlevini gören parçadır. Yani sensör, makinelerin ışığı algıladığı ve fotoğrafı oluşturduğu parçadır.

Dolayısıyla sensör bir makinenin en önemli ve pahalı parçasıdır. Sensörleri yapıları ve boyutları bakımından çeşitlere ayırabiliriz. Yapıları bakımından CCD, CMOS, Live MOS, boyutları bakımından da 35 mm, APS-C, APS-H ya da Four Thirds gibi çeşitlere ayırırız.

1. CCD

(charged-coupled device): Yüklenme iliştirilmiş araç, Şu anda çok yaygın kullanılan sensör çeşitlerinden biri sayılmaz.

Avantajları: Fotoğraf kalitesinde kesinlikle en iyi olanıdır.

Dezavantajları: Çok enerji harcar, çok pahalıdır.

2. CMOS

(İngilizce: Complementary Metal Oxide Semiconductor; Bütünleyici Metal Oksit Yarıiletken), bir tümleşik devre üretim teknolojisidir. Hızla yayılmakta olan sensör çeşididir. Bazı geliştirilmiş olanları ccd sensörlerin resim kalitesini yakalamıştır.

Avantajları: Daha ucuz ve daha az enerji tüketimi.

Dezavantajları: Nispeten daha düşük fotograf kalitesi. CMOS sensörler boyut olarak CCD sensörlerden daha büyüktür. Bu yüzden fotoğraf makineleri de boyut olarak daha büyük olur.

Sensör tipi kamera seçiminde önemli olmakla birlikte ilk element değildir. Makinenin diğer parçalarıyla birlikte bir bütün içinde değerlendirmek gerekir.

3. Live Mos

Leica, Panasonic ve Olympus’ûn kullandığı ve düşük enerji tüketimi ile cdd sensörlerin ulaştığı görüntü kalitesine ulaşıldığı iddia edilen bir sensör çeşidi.

Sensör Boyutu

1.35 mm Makineler (Full Frame): Tam kare, tam çerçeve diye Türkçeye çevrilebilir. Sensörün boyutu standart bir filmin boyutu olan 35 mm ye eşittir bu yüzden bu makinelere 35 mm ya da full frame makineler denir.

Avantajları: Bu makinelerde görüntü kalitesi çok daha kaliteli olduğu gibi yakaladığı açı diğer sensorlardan daha büyüktür.

Dezavantajları: Çok ama çok pahalıdır.

2. APS  

Fotoğrafçılıkta bir  standart olan 35 mm den küçük olan sensörlerdir. Boyutları da genellikle 21-24 mm ki bunlara APS-C denir. 28mm ki bu sadece Canon’un bazı modellerinde vardır, APS-H denir.

Bu tür sensörlere crop factor yani fokal çarpanlı sensörler de denir. Bir örnekle açıklayacak olursak, bir konuyu 35 mm ve APS sensörlü makinelerle çektiğimizde, 35 mmlik sensör daha geniş açı ve daha büyük bir alan verecektir. APS sensörlü makine ise daha küçük bir açı ve daha az alan verecektir.

Yakın ve geniş açı çekimlerinde Full Frame sensörler daha avantajlı iken uzak çekimlerinde APS sensörler daha çok ayrıntı ve daha üstün bir performans sağlar.

Fotoğraf kalitesinde de full frame her zaman bir adım öndedir ama bu makinelerin fiyatları çok ama çok pahalıdır.

Fokal Çarpan değerleri ve etkileri

Bu konuyu lenslerle birleştirdiğimizde daha açıklayıcı olabilir. Örneğin 100 mmlik bir lens 35 mmlik bir makinede 100 mm görevini yaparken, fokal çarpanı 1.6 olan Canon makinelerde 160, fokal çarpanı 1.5 olan nikonlarda 150 mmlik bir lens özelliği kazanır. Bu uzak çekimler için bir avantaj iken yakın ve geniş açı çekimlerinde bir dezavantajdır. Çünkü 10 mm lik bir lens 16 mm gibi görev yapacak bu da açı boyutunu düşürecektir.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.