Fotoğrafçılıkta Kompozisyon Nedir?

Açık ve Kapalı kompozisyon örnekleri

Fotoğrafçılıkta kompozisyon nedir?
Kompozisyon kelimesini okul hayatınız boyunca ilkokuldan başlayarak birçok defa duymuşsunuzdur. Türkçe derslerinin vazgeçilmezidir, öğretmen bir konu verir ve sizden o konu üzerine bir kompozisyon yazmanızı ister. Siz de başlarsınız kelimelerle oynamaya, benzetmeler yaparak, karalayarak silerek doğru kelimeler ve cümleleri doğru sıraya koyarak anlamlı bir bütün elde etmeye çalışırsınız.
İşte fotoğrafçılıkta da kompozisyon tam olarak budur. Fotoğrafı bir beyaz kâğıt olarak düşündüğümüzde, öğeleri oraya yerleştirme şeklimiz kompozisyondur.
Genel olarak kompozisyon iki türdedir:
1. Açık Kompozisyon: Konunun tamamının değil de bir bölümünün yansıtıldığı kalan bölümün ise izleyicinin hayal gücüne bırakıldığı kompozisyon türüdür.
2. Kapalı Kompozisyon: Aktarılmak istenen mesajın, konunun tamamı fotoğrafa aktarılır. Burada izleyicinin hayal gücüne iş düşmez.

Açık ve Kapalı kompozisyon örnekleri

Yukarıda, açık ve kapalı kompozisyon örneklerini görüyorsunuz, açık kompozisyonda mesaj tam olarak verilememişken, kapalı kompozisyonda izleyiciye mesaj açıkça verilmiş, hayal gücüne çok fazla şey bırakılmamıştır.
Kompozisyon Öğeleri:
Sadelik, Şemalar, Ritim(Rhythm), Uyum, Kontrast, Işık, Perspektif, Doku, Keskinlik, Bütünlük, Denge, Orantı, Yer Çekimi…
Bunlar ayrı konular olarak ileriki zamanlarda işlenecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

scroll to top